W czwartek, 8 grudnia w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu miało miejsce otwarcie wystawy Marka Sobczyka zatytułowanej „Malarstwo bez metafory, metafora bez malarstwa”. Ostatni wernisaż 2022 roku stał się jednocześnie akcentem podsumowującym obchody 45-lecia istnienia Galerii.
Na wernisażu obecni byli zarówno sam artysta jak i kurator tejże wystawy – prof. Waldemar Baraniewski. Tradycyjnie już po oficjalnym otwarciu odbyło się spotkanie autorskie z Markiem Sobczykiem połączone z kuratorskim komentarzem do prezentowanych obrazów. Ta część wydarzeń w Galerii cieszy się jak zwykle sporym zainteresowaniem publiczności, która i tym razem miała możliwość podzielić się z artystą swoimi przemyśleniami na temat prezentowanych prac.
Wystawie Marka Sobczyka „Malarstwo bez metafory, metafora bez malarstwa” towarzyszy katalog, zawierający zarówno reprodukcje prac prezentowanych właśnie w Kaliszu, jak i wnikliwy komentarzsamego autora, tekst kuratorski prof. Waldemara Baraniewskiego oraz tekst Mateusza Falkowskiego, współpracującego z malarzem. Części publiczności udało się zdobyć bardzo oryginalne dedykacje artysty w katalogu. Wydawnictwo towarzyszące wystawie można nabyć w Galerii. Wystawa Marka Sobczyka będzie prezentowana w Kaliszu do 21 stycznia 2023 roku.
Marek Sobczyk – malarz, projektant graficzny, teoretyk sztuki oraz pedagog. Urodził się 30 listopada 1955 w Warszawie. W latach 1975-1980 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Od roku 1983 związany jest z warszawską formacją artystyczną Gruppa, uczestniczył we wszystkich jej wystąpieniach. Zajmuje się projektowaniem graficznym i typografią, tworząc oryginalne kroje pisma (studio Zafryki z Piotrem Młodożeńcem do 2004). Od roku 1982 Marek Sobczyk i Jarosław Modzelewski podejmowali kilkukrotnie proceder wspólnego malowania obrazów, a w latach 1990-1997 prowadzili wspólnie prywatną Szkołę Sztuki. Marek Sobczyk zajmuje się teorią sztuki i refleksją intelektualną poświęconą fundamentalnym problemom twórczości. Opublikował: Kurs abstrakcji(1996) i po rocznym cyklu wykładów w warszawskiej Zachęcie – Kurs sublimacji (2006). Zrealizował szereg projektów artystycznych: Badania mózgu w Polsce (od 1979), Tabela: Co? Kto? – Czym? Kim?(od 1998), Seksreligiapolityka (od 1999), Pomniki dyskursów (od 2008), Wokół słowa ateizm (od 2009). Od 2003 roku realizuje wieloletni projekt „muzeum” w cudzysłowie. Wspólnie z Mateuszem Falkowskim stworzył Manifest Kina Grawitacyjnego. Poza malarstwem Sobczyk tworzy instalacje i obiekty przestrzenne. Jednym z nich jest powstała w 1991 roku, Prosta tęcza, która stanęła przed Zachętą – Narodową Galerią Sztuki (do 1993). Ponownie ustawiona w roku 2019, została w 2022 usunięta przez nową dyrekcję Zachęty. W 2013 roku Marek Sobczyk został laureatem Nagrody im. Jana Cybisa.
PZA / za Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu