
W sobotę, 26 kwietnia 2025 roku, w Polsce obowiązywać będzie żałoba narodowa ogłoszona przez prezydenta Andrzeja Dudę w związku ze śmiercią papieża Franciszka. Decyzja ta została formalnie zatwierdzona przez premiera Donalda Tuska i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Żałoba trwa od północy z piątku na sobotę do północy z soboty na niedzielę.
Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 roku, o godzinie 7:35, w wieku 88 lat. Przyczyną śmierci był udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna zapaść kardiologiczna. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę o godzinie 10:00 na placu Świętego Piotra w Watykanie.
Przebieg żałoby w Polsce
Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta, w czasie trwania żałoby narodowej flagi państwowe Rzeczypospolitej Polskiej zostają opuszczone do połowy masztu, szczególnie na budynkach urzędów i instytucji państwowych. Media publiczne i prywatne są zobowiązane do uwzględnienia potrzeby uczczenia pamięci papieża, co może obejmować zmiany w ramówkach programowych.
Wpływ na życie codzienne
Żałoba narodowa nie oznacza automatycznego zakazu organizowania imprez. Jednak w praktyce wiele wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i sportowych zostaje odwołanych lub przełożonych. Organizatorzy imprez masowych często sami decydują się na ich odwołanie, przełożenie lub zmianę formuły. W przypadku wydarzeń finansowanych z budżetu państwa lub samorządu, rekomendowane lub wymagane jest ich odwołanie albo zmiana formuły .
W dniu żałoby sklepy, restauracje i kawiarnie będą otwarte. Żałoba narodowa nie wprowadza dodatkowych ograniczeń dla obywateli, a dlatego także sieci handlowe pracować będą w normalnym trybie. Część z nich z szacunku może jedynie zdecydować o skróceniu godzin otwarcia swoich sklepów .
Symboliczny wymiar
Żałoba narodowa to czas refleksji i okazania szacunku dla zmarłego papieża Franciszka, który przez lata pełnił swoją posługę jako głowa Kościoła katolickiego. To również moment jedności narodowej i wspólnego przeżywania żalu po stracie wybitnej osobistości.
W tym dniu Polacy są zachęcani do uczestnictwa w nabożeństwach, modlitwach oraz do indywidualnego upamiętnienia papieża Franciszka.
HC