W ramach inauguracji obchodów 40. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego zaprezentowano czwarty tom publikacji „Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976-1989”, która stanowi największe kompendium na temat działalności opozycji w PRL.
„Encyklopedia Solidarności” stanowi największe kompendium na temat działalności opozycji w PRL w latach 1976–1989. Pozwala zachować pamięć o historii i ludziach, którzy ją tworzyli, ich poświęceniu i zaangażowaniu w budowanie dzisiejszej Polski.
– Życiorysy zamieszczone w czterech tomach świadczą o tym, że „Solidarność” była przede wszystkim ruchem społecznym. Wiele osób nadal pozostaje aktywnymi działaczami w życiu publicznym. W imieniu mojego pokolenia, które w dorosłe życie weszło już w wolnej Polsce, dziękuję za to, że możemy korzystać z owoców wolności. Możemy się zrzeszać, istnieje wolność słowa i wolność wyboru – to ogromna zasługa „Solidarności” i tego, że tak wiele osób mogło działać, by zmienić rzeczywistość peerelowskiej Polski. Za to wszystko należy się Państwu, działaczom opozycyjnym, szacunek – powiedział prezydent Krystian Kinastowski.
W spotkaniu udział wzięli m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oraz NSZZ „Solidarność”, a także bohaterowie biogramów zamieszczonych w czwartym tomie encyklopedii.
Wydarzenie zorganizowali: dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej oddziału w Łodzi, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa.
źródło/ kalisz.pl