Na ten moment ratownicy medyczni z Pogotowia Ratunkowego w Kaliszu czekali bardzo długo. Własnie otrzymali oni trzy nowoczesne ambulansy marki Mercedes – dwa pojazdy, to karetki typu „P”, trzeci natomiast to samochód typu „S”, czyli taki, na pokładzie którego znajduje się lekarz.
Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzeyny w Kaliszu kupił trzy nowoczesne karetki pogotowia ratunkowego. To znacząco wpłynie na poprawę funkcjonowania pogotowia i podniesie komfort pracy ratowników medycznych. Inwestycję tę sfinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Koszt jednego pojazdu to blisko 600 000 złotych.
– Urząd Marszałkowski w Poznaniu dba o ten szpital bardzo mocno, ponieważ przekazuje pieniądze nie tylko na zakup samochodów, a pewnie z 4 000 000 złotych już nam urząd przekazał w ostatnich latach. Cyklicznie doposaża w sprzęt medyczny. Bardzo pomagał nam w COVIDzie. Także nie omieszka przekazywać środki na inwestycje szpitalne, na modernizację oddziałów, na nowe inwestycje na całą infrastrukturę szpital – powiedział Radosław Kołaciński, dyrektor kaliskiego szpitala.
Bez wątpienia z nowoczesnych karetek najbardziej cieszą się ci, którzy na co dzień w nich pracują walczą o zdrowie i życie ludzi. Żółte, widoczne z daleka karetki pogotowia wyposażone są w sprzęt wysokiej jakości. W każdym ambulansie znajduje się respirator stacjonarny i przenośny, ssaki, krzesła noszowe do bezpiecznego przetransportowania pacjentów – zwłaszcza po schodach. Na wyposażeniu są pompy infuzyjne. Wcześniej dzięki środkom Urzędu Marszałkowskiego szpital kaliski zakupił urządzenie do reanimacji oraz defibrylatory.
– Urząd Marszałkowski jako organ prowadzący na bieżąco monitoruje sytuację w szpitalach. To, co nam wolno robić, czyli inwestować właśnie w infrastrukturę i rozwój szpitala, czy też pomocowy przy epidemii, w postaci środków ochrony osobistej, to robimy. Bardzo się cieszę, że teraz w kaliskim szpitalu wymieniony jest już cały tabor. Ceny karetek są bardzo różne. One się wahają pomiędzy 400 000 a 600 000 złotych. Tutaj było prawie 600 000 złotych za sztukę, co też pokazuje jakość wyposażenia ambulansu – powiedziała Paulina Stochniałek z Zarządu Województwa Wielkopolskiego.