W piątek, 19 lipca jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Kalisz-Lis, wchodząca w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego wzbogaciła się o nowy samochód rozpoznawczo-ratowniczy, służący do przewozu 9 ratowników i specjalistycznego sprzętu. Wartość pojazdu marki Renault Trafic zakupionego w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 to 119.900,00 złotych.
– Nowy pojazd dla straży to przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo obywateli. O jego zakup wnioskowali kaliszanie w ramach budżetu obywatelskiego. Realizację zadania poparło głosami 1877 mieszkańców. Dziękuję za zaangażowanie i wsparcie naszych działań na rzecz miasta – mówił prezydent Krystian Kinastowski, przekazując klucze do samochodu.
– Nowy samochód rozpoznawczo-ratowniczy marki Renault Trafic będzie służył przede wszystkim do przewozu ratowników do zdarzeń. Pojazd jest też wyposażony w hak holowniczy, dzięki czemu druhowie będą mieli możliwość podpięcia przyczepy ze sprzętem. Jednostka OSP Kalisz-Lis posiada na swoim wyposażeniu quada oraz łódź motorową i sanie lodowe – mówi Aleksander Quoos, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Kalisza
– Jesteśmy wdzięczni wszystkim mieszkańcom, którzy oddali swój głos za to, że doceniają i szanują pracę strażaków. To pokazuje, że społeczeństwo ceni sobie i dba o bezpieczeństwo nie tylko swoje ale i innych. Straż pożarna to nie tylko pożary i wypadki. Straż pożarna to także miejscowe zagrożenia czy klęski żywiołowe – mówi portalowi Kalisz24 INFO Szymon Zieliński, zastępca naczelnika OSP Kalisz-Lis. – Tak dobrze widoczne działanie remizy to główna zasługa bardzo dobrej współpracy naszej jednostki z władzami miasta, a w szczególności z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego, za co jesteśmy bardzo wdzięczni – dodaje.
Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG), w którego skład wchodzi jednostka Kalisz-Lis powstał 1991 roku, a funkcjonować zaczął w 1995. Celem jego istnienia jest ujednolicenie działań o charakterze ratowniczym, podejmowanych w sytuacjach zagrożeń życia, zdrowia, mienia lub środowiska, podejmowanych przez Państwową Straż Pożarną i inne podmioty ratownicze (głównie Ochotnicze Straże Pożarne). Centralnym organem administracji rządowej w sprawach organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego jest Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. Swoje zadania KSRG realizuje poprzez koordynację walki z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi oraz ratownictwa technicznego, ekologicznego i medycznego na wszystkich szczeblach administracji. Krajowy system ratowniczo-gaśniczy stanowi integralną część systemu bezpieczeństwa państwa.
Ochotnicza Straż Pożarna Kalisz-Lis została zarejestrowana w Komendzie Powiatowej w Kaliszu w roku 1932, gdzie na początku zapisanych było zaledwie 18 członków. Po przyjęciu kolejnych druhów jednostka otrzymała małą sikawkę oraz odcinek węża ssawnego, tłocznego i prądownice. W 1933 została wybudowana pierwsza drewniana remiza a w roku 1934 zostały zakupione pierwsze mundury i pasy strażackie. Wtedy też podjęta została decyzja o zbudowaniu beczkowozu z beczką o pojemności 200 litrów. W roku 1939 roku, z racji tego, że na wsi było tylko jedno radio znajdujące się na wyposażeniu jednostki wszyscy się zbierali i nasłuchiwali nowych wieści o zbliżającej się wojnie. W remizie zaczęło się 24-godzinne dyżurowanie. Kilku z członków zostało powołanych do wojska. Przez całą II Wojnę Światową jednostka nieprzerwanie prowadziła swoją działalność. Już w roku roku 1948 została pobudowana strażnica murowana. Niedługo później została dobudowana wieża i garaż. W 1955 roku jednostka otrzymała nowy wóz bojowy marki Opel, który przez ochotników był nazywany Adasiem. Całe życie wsi zaczęło się koncentrować wokół remizy, to właśnie w niej we wczesnych latach sześćdziesiątych był dostępny pierwszy telewizor. W roku 1967 jednostka otrzymała swój sztandar. Niedługo później, bo w roku 1972 został zakupiony kolejny samochód marki Lublin. W latach osiemdziesiątych zaczął się bardzo pomyślny czas dla OSP Kalisz- Lis. W 1975 roku Lis został włączony w granice miasta Kalisza. Dzięki temu w roku 1984 oddano do użytku nowy przestronny budynek strażnicy który służy po dziś dzień.