W minioną sobotę, nie bacząc mało sprzyjające temperatury, spora grupa regionalistów zaszczyciła swą obecnością, zorganizowany przez kaliskich przewodników PTTK, 92. już spacer w cyklu „Kaliszobranie”.
Spacer – z uwagi na wzmiankowany wyżej mrozik – nie był długi – wiódł „promenadą” wzdłuż kanału Rypinkowskiego – od mostu reformackiego aż do liceum im. T. Kościuszki. Prowadzący tradycyjnie spotkanie dr Piotr Sobolewski opowiedział przy okazji o obiektach z „zasięgu wzroku” kaliszobrańców: banku, kamienicy Jenschów, moście reformackim, browarze Weigta, domu „pod sławami” z altanką na cyplu i o fabryce Majznera (z nieistniejącym już mostem). Po niespełna godzinie cokolwiek zziębnięci uczestnicy imprezy wkroczyli do ciepłych i przytulnych pomieszczeń „Kościuchy”. Jak przystało na dobrego gospodarza już na progu przywitała ich dyrektor Maria Żubrowska-Gil, która, już w szkolnej auli, opowiedziała nieco o historii i współczesnych osiągnięciach szkoły. Gawędę uzupełnił prowadzący przybliżając pokrótce historię szkół kaliskich – od tej przykolegiackiej z czasów piastowskich po kaliskie szkoły okresu międzywojennego. Hasło tej edycji: Gaudium in litteris est zobowiązywało, przeto na zakończenie spotkania jego uczestnicy z uśmiechami na ustach udali się jeszcze pooglądać szkołę (niektórzy także przez sentyment do dawnych spędzonych tu lat).
Kaliszobranie zorganizowano przy współpracy z kaliskim oddziałem TOnZ przy finansowym wsparciu Miasta Kalisza udzielonym w ramach mecenatu nad kulturą. Następna jego edycja, 14 kwietnia, będzie miała charakter wyjazdowy. Chętnych do uczestniczenia w wycieczce m.in. do podkaliskich Strzałkowa, Liskowa i Koźminka organizatorzy zapraszają do biura PTTK przy ul. Targowej.
Tekst: Piotr Sobolewski
Zdjęcia: Marek Bergman