Zakażeni i wycieńczeni pracownicy Centrum Opieki Długoterminowej „Salus” w Kaliszu apelują o pomoc. Obecnie blisko 70 pacjentami wymagającymi całodobowej opieki zajmuje się 10-osoba kadra… zarażona COVID-19.
W ubiegły czwartek Centrum Opieki Długoterminowej Salus poddano kwarantannie po wykryciu koronawirusa SARS CoV-2 u jednej z pacjentek, którą przyjęto z oddziału udarowego kaliskiego szpitala w dn. 20.03.2020 r. Pacjentkę przyjęto do ośrodka na kilka dni przed wykryciem zakażenia w szpitalu wirusa. Mimo zaostrzonych środków bezpieczeństwa sanitarnego, jakie Centrum wprowadziło zaraz po dotarciu wirusa do Polski, doszło do kolejnych zarażeń. Także wśród personelu.
– Pracujemy dosłownie całą dobę. Mamy pod opieką osoby starsze, schorowane, niewstające z łóżek, wymagające przewijania, karmienia, bliskiego kontaktu. Cały czas boimy się, że ich zarazimy. A do tego zaczyna nam po prostu brakować sił, jesteśmy osłabieni, jest nas za mało – mówi Ewa Goździewicz, dyrektor Centrum.
Zarząd zareagował od razu po wykryciu pierwszej zakażonej pacjentki: wykonał testy u wszystkich pacjentów i personelu, 11 pacjentów przetransportowano do Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego w Poznaniu, a dodatkowo na miejscu utrzymuje w stanie stabilnym 5 zarażonych podopiecznych. Mimo to Zarząd Centrum jest przerażony.
– Nie możemy odejść od łóżek podopiecznych, ale podchodząc do nich ryzykujemy ich życie. Stosujemy wszelkie środki ochrony, ale to po prostu szaleństwo, że się nimi opiekujemy w takim stanie – dodaje Ewa Goździewicz.
Wymianę zakażonej kadry w ośrodkach medycznych kategorycznie otwarcie zalecają lekarze z oddziałów chorób zakaźnych.
Obecnie w Centrum oprócz 10 wspomnianych pielęgniarek, pielęgniarza i opiekunek medycznych pracują: 1 lekarz, 1 zastępca oddziałowej, 1 kierownik fizjoterapii, 1 dyrektor i 2 salowe. Oni także zarażeni są koronawirusem. – Pomóżcie nam. Sytuacja jest dramatyczna. – apeluje Ewa Goździewicz.
Do tej pory spośród zarażonych podopiecznych Centrum zmarła jedna osoba. Zarząd boi się kolejnych tragedii.
Centrum „Salus” działa w Kaliszu do prawie 10 lat w ramach kontraktu z NFZ. O sytuacji w Centrum wie także Urząd Miasta Kalisza, Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Poznaniu, Powiatowa Stacja Sanitarno epidemiologiczna w Kaliszu i Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ, Urząd Wojewódzki.