Około 1 mld zł ma wynieść całkowity koszt budowy zbiornika Wielowieś Klasztorna na rzece Prośnie. Początek robót, które mają potrwać pięć lat, zaplanowano na 2023 r. To jedna z kilku największych i najważniejszych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce. Zbiornik zajmie 1704 ha powierzchni.
O budowie zbiornika Wielowieś Klasztorna – największego zbiornika retencyjnego w tej części Polski – słyszy się od blisko 50 lat. Temat pojawiał się przy okazji kolejnych wyborów parlamentarnych i prezydenckich, a także powodzi – nie tylko w Kaliszu, ale również na terenach południowej Wielkopolski. W kampanii wyborczej na senatora Janusza Pęcherza budowa zbiornika była priorytetowym zagadnieniem. Senator o budowie zalewu w kampanii wyborczej mówił niejednokrotnie. Jak sam podkreśla, była i jest to sprawa priorytetowa, i to z kilku powodów, m.in.:
- ochrony ludności przed skutkami powodzi,
- ochrony ludności przed skutkami suszy i stepowienia coraz większych obszarów Wielkopolski,
- zapewnienia odpowiedniej ilości zasobów wodnych o dobrej jakości dla funkcjonowania społeczeństwa, środowiska i gospodarki,
- z powodu retencjonowania zasobów wodnych w rejonie Wielkopolski.
– Na te zagadnienia pierwszy raz zwróciłem uwagę w Senacie podczas posiedzenia komisji środowiska analizującej projekt budżetu państwa na 2020 r., a następnie w obszernym wystąpieniu (w formie oświadczenia) do premiera rządu RP Mateusza Morawieckiego podczas 7. posiedzenia Senatu RP w dn. 13 marca 2020 r., kierując prośbę o wyrażenie poparcia dla jak najszybszej realizacji zadania pn. „Zbiornik Wielowieś Klasztorna na rzece Prośnie” – informuje Senator Pęcherz.
Odpowiedzi w imieniu premiera udzieliło Ministerstwo Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej. Jak zaznacza Senator jest ona bardzo konkretna, wskazująca na wiele działań, które zostały wykonane do tej pory, pokazująca ujęcie inwestycji w wielu dokumentach strategicznych, w tym:
- Planie zarządzania ryzykiem powodziowym: lista inwestycji strategiczno-technicznych, region Warty poz. 4,
- programie planowanych inwestycji PGW WP, uzgodnionym z Ministerstwem Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej,
- założeniach do Programu przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2021-2027 z perspektywą do 2030 r.
W 2018 roku opracowano operat wodnoprawny wraz z instrukcją gospodarowania wodą oraz, jak poinformowano, wykonano ustalenie linii brzegowej działek zajętych wodą płynącą rzeką. Z kolei w 2019 roku zabezpieczono 802 tys. zł jako środki, które zostaną wydane na opracowanie dokumentacji geodezyjnej. Ponadto wykupiono 2/3 gruntów oraz, już w 2015 r., uzyskano prawomocną decyzję środowiskową.
Zbiornik retencyjny Wielowieś Klasztorna na rzece Prośnie ma pełnić dwie funkcje: chronić południową Wielkopolskę przed ewentualną powodzią oraz zabezpieczyć tereny w zlewni zbiornika i poniżej zapory przed skutkami suszy. Zalew ma powstać na terenie powiatów kaliskiego, ostrowskiego i ostrzeszowskiego oraz gmin: Sieroszewice, Godziesze Wielkie, Brzeziny, Kraszewice i Grabów nad Prosną.
Jak podają Wody Polskie, zlokalizowany będzie na obszarze, na którym występują największe deficyty wody. – Głównym zadaniem zbiornika będzie zmagazynowanie blisko 50 mln m3 oraz przechwytywanie fal powodziowych. Z kolei w komunikacie poinformowano, że realizacja planów zależna jest od terminu uzyskania wszystkich decyzji administracyjnych oraz pozyskania łącznie 1,8 tys. ha gruntu.
Piękny krajobraz, opuszczone domy i zaledwie gastrka mieszkańców. Wioskę zaleje wielka woda