Poszukiwacze śladów historii, a konkretnie Kaliska Grupa Eksploracyjna świętowała swoje drugie urodziny! Ten krótki czas to pasmo sukcesów, rozwoju i fantastycznych znalezisk! Ten szczególny dzień spędzili z nimi przyjaciele z innych grup i stowarzyszeń.
W miniony weekend Kaliska Grupa Eksploracyjna wraz ze swoimi przyjaciółmi z różnych stowarzyszeń świętowała w lasach nadleśnictwa Taczanów swoje drugie urodziny. Ponad 50 osób przybyło by świętować sukcesy KGE, a były to naprawdę owocne lata.
Do najciekawszych znalezisk poszukiwaczy pasjonatów z Kalisza możemy zaliczyć dwa depozyty monet, w tym jeden 80 sztuk srebrnych niemieckich marek, drugi 150 monet międzywojennych wraz z odznaką. Był też pistolet maszynowy MP-40 z okresu II Wojny Światowej. Natrafili także na niewielki depozyt denarów jagiellońskich, siekierkę z brązu (kultura unietycja), grot włóczni z epoki brązu, sprzączkę z okresu wpływów rzymskich i wiele innych ocalonych od zapomnienia czy zniszczenia zabytków.
– Oczywiście musieliśmy też trochę narozrabiać na naszych urodzinach. Jeden z uczestników poszukiwań wykopał przedmiot z napisem „materiał promieniotwórczy”. Nie mieliśmy zielonego pojęcia co to jest, więc woleliśmy dmuchać na zimne. Wezwaliśmy odpowiednie służby. Jak się później okazało stracha napędziła nam czujka dymu, która zawierała po prostu izotopy promieniotwórcze. – mówi portalowi Kalisz24 INFO Konrad Wilk, jeden z założycieli Kaliskiej Grupy Eksploracyjnej.
Takie czujki ze względu na zagrożenie jakie stanowią powinny zostać zutylizowane w odpowiedni sposób. Przez co grupa uważa, że podjęte przez nich działania były słuszne.
– Te dwa lata były dla naszej grupy bardzo owocne, włożyliśmy w nasz sukces naprawdę sporo pracy. Cieszymy się, że grupa coraz bardziej się rozwija. Udało się również nawiązać współpracę ze środowiskiem archeologicznym, przez co mamy możliwość brania udziału w badaniach czy pomocy archeologicznej – daje nam to ogrom wiedzy i satysfakcji. Widzimy także jak jesteśmy odbierani przez innych poszukiwaczy co daje nam motywację do działania – dodaje Konrad Wilk.
We wspólnych, urodzinowych poszukiwaniach w Wielowsi udział wzięli poszukiwacze z:
- Stowarzyszenie Ostrzeszowska Grupa Eksploracyjno – Historyczna
- Stowarzyszenie Cekowska Grupa Poszukiwawcza „Leszy”
- Ostrowskie Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Enigma”
- Grupa Poszukiwaczy BZURA
- Fundacja „Walkiria”
- KPE Eksplorer
- Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne Wieniawa
- Stowarzyszenie Regionalna Grupa Historyczna Schondorf
My życzymy członkom Kaliskiej Grupy Eksploracyjnej kolejnych sukcesów w szukaniu śladów historii, bo jak pokazały te dwa ostatnie lata, pod naszymi stopami jeszcze sporo do odkrycia!
PZA