Zmiana czasu z letniego na zimowy to coroczna praktyka, która w Europie przypada na ostatnią niedzielę października.
W 2024 roku nastąpi to w nocy z 26 na 27 października. O godzinie 3:00 przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu, co oznacza, że zyskamy dodatkową godzinę snu. Wraz z tą zmianą, dni stają się krótsze, a noce dłuższe, co ma wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie i samopoczucie.
Co dalej ze zmianą czasu w Europie?
To temat, który wzbudza wiele dyskusji. Co roku pojawiają się głosy za zniesieniem zmiany czasu, jednak na razie nie ma jednoznacznej decyzji na poziomie Unii Europejskiej. Ostatnio było trochę rozmów o zniesieniu zmiany czasu, ale pandemia i inne priorytety trochę to spowolniły. Na ten moment, będziemy to robić przynajmniej przez kilka kolejnych lat, ale wszystko może się zmienić.
Jak zmiana czasu wpływa na człowieka?
Przestawianie zegarków na czas zimowy może mieć kilka skutków na nasze samopoczucie. Zmiany w rytmie dobowym, mimo że tylko o godzinę, mogą wpłynąć na nasz sen, powodując chwilowe zmęczenie lub zaburzenia snu. Krótsze dni i dłuższe noce mogą prowadzić do obniżenia nastroju, a w niektórych przypadkach do sezonowego zaburzenia afektywnego (SAD). Na szczęście większość z nas adaptuje się do tych zmian w ciągu kilku dni.
To też dobra okazja, żeby korzystać z dodatkowej godziny snu.
OSK