Strona główna Aktualności Cisza wyborcza. Unikaj publicznych komentarzy, postów i dyskusji o charakterze politycznym

Cisza wyborcza. Unikaj publicznych komentarzy, postów i dyskusji o charakterze politycznym

0
0

Czym jest cisza wyborcza w Polsce? Co wolno, a czego należy unikać? To czas, w którym  warto zatem skupić się na spokojnym udziale w głosowaniu, unikając publicznych komentarzy, publikacji i dyskusji o charakterze politycznym – przynajmniej do godziny 21:00.


W nocy z piątku na sobotę, dokładnie o północy, w całej Polsce rozpocznie się cisza wyborcza przed zaplanowanymi na niedzielę, 18 maja, wyborami prezydenckimi. To czas, w którym wszelka agitacja wyborcza – zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w internecie – jest surowo zakazana. Cisza potrwa do zakończenia głosowania, czyli do godziny 21:00 w niedzielę, chyba że Państwowa Komisja Wyborcza zdecyduje o jej przedłużeniu w związku z nieprzewidzianymi zdarzeniami.

Cisza wyborcza ma na celu zapewnienie wyborcom spokojnych warunków do podjęcia decyzji, wolnych od presji, emocji i wpływów kampanijnych. W tym czasie zabronione jest m.in.:

  • rozpowszechnianie materiałów wyborczych,
  • publikowanie sondaży przedwyborczych i wyników cząstkowych,
  • organizowanie zgromadzeń o charakterze politycznym,
  • agitacja za pomocą mediów społecznościowych.

Zakaz dotyczy zarówno komitetów wyborczych, kandydatów, mediów, jak i obywateli. Publikowanie np. postów popierających konkretnych kandydatów na Facebooku czy Twitterze, udostępnianie ich materiałów lub nawoływanie do głosowania – również uznawane jest za agitację i może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Kary za złamanie ciszy wyborczej

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, za naruszenie przepisów dotyczących ciszy wyborczej grożą wysokie grzywny. Najczęściej są to mandaty do 5 tysięcy złotych. Jednak w przypadku opublikowania sondażu wyborczego lub jego wyników – kara może wynieść nawet milion złotych.

Państwowa Komisja Wyborcza oraz policja apelują o rozwagę i przypominają, że nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności. W przeszłości zdarzały się przypadki, gdy internauci nieświadomie złamali ciszę wyborczą, publikując zdjęcia kart do głosowania, wpisy z nazwiskami kandydatów lub sugestie, na kogo warto oddać głos. Tego rodzaju działania również podlegają ocenie organów ścigania.

W dniu wyborów warto zatem skupić się na spokojnym udziale w głosowaniu, unikając publicznych komentarzy, publikacji i dyskusji o charakterze politycznym – przynajmniej do godziny 21:00.


PZA

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Kalisz gości Ogólnopolskie Święto Kominiarzy – barwny przemarsz ulicami miasta [FOTO]

W dniach 14–16 maja 2025 roku Kalisz stał się stolicą polskiego kominiarstwa, goszcząc Ogó…