Kalisz znalazł się w gronie sześciu europejskich miast, które przygotowują się do udziału w projekcie dotyczącym gospodarki zamkniętej, czyli umiejętnego wykorzystania posiadanych zasobów w celu osiągnięcia korzyści.
Polska Akademia Nauk zwróciła się do kilkunastu miast z prośbą o udział w projekcie. Spośród wytypowanych wybrała Kalisz, ponieważ miasto wykazało się największym zaangażowaniem i chęcią działania. Po wstępnej weryfikacji dokonanej przez Komisję Europejską z 20 propozycji zostało wybranych 6 miast, w tym własnie Kalisz.
Z Barbarą Gmerek, wiceprezydent Kalisza oraz Arturem Mielczarkiem, dyrektorem ds. eksploatacji PWiK i przedstawicielami poszczególnych wydziałów Urzędu Miasta Kalisza spotkał się Konrad Czapniewski, kierownik Zakładu Geografii Wsi i Rozwoju Lokalnego z Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania, który omówił zasady przygotowywania kolejnych dokumentów aplikacyjnych do projektu PLACER „new Planning instruments to develop infrascapes for innovative, Circular and regenERative urban systems„.
Na koniec spotkania zostały rozdysponowane zadania oraz wyłoniony zespół, który będzie ściśle współpracował z Polską Akademią Nauk. Wcześniej odbyło się kolejne spotkanie prezydenckiego zespołu ds. zagospodarowania wód opadowych i roztopowych. Prace Zespołu wpisują się w projekt „Europejski Horyzont 2020”, z którego możemy pozyskać środki na realizację badań naukowych stanowiących rozwiązanie kwestii wód opadowych.