Ponad 150 uczestników i kilkunastu wykładowców z m.in. Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Węgier bierze udział w Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych, której 10. edycja odbywa się w Kaliszu. W programie wydarzenia przewidziano koncerty i jam session w Komoda Club.
Celem organizacji Akademii jest umożliwienie utalentowanej młodzieży kontaktu z szerokim gronem solistów i pedagogów z Polski i zza granicy, a także wzbogacenie i rozwinięcie swoich umiejętności praktycznych w grze na instrumentach. Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych pomyślana została przede wszystkim jako tygodniowy cykl zajęć warsztatowych dla wszystkich klas instrumentów dętych blaszanych (trąbka, waltornia, puzon, eufonium, tuba). Oprócz zajęć indywidualnych prowadzone są również zajęcia gry zespołowej.
– Możliwość goszczenia Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych, młodych muzyków i znakomitych wykładowców to prawdziwa radość – mówi prezydent Grzegorz Sapiński. – Akademia jest niezwykle ważnym wydarzeniem dla jej uczestników, którzy przyjeżdżają doskonalić swoje umiejętności ale także słuchaczy, miłośników dobrej muzyki, wykonywanej przez mistrzów. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego niezwykłego wydarzenia właśnie w Kaliszu.
W ramach Letniej Akademii odbywają się spotkania pedagogów i wykłady służące wymianie doświadczeń oraz wzbogacaniu metod pracy z uczniami, panele dyskusyjne dla wszystkich uczestników, a dodatkowo można obejrzeć wystawy instrumentów dętych blaszanych z możliwością ich wypróbowania.
– Ten rok jest wyjątkowy dla Polski, ale także dla mnie – mówi profesor Roman Gryń, trębacz oraz inicjator Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych. – Właśnie mija kilka ważnych rocznic związanych z moją pracą artystyczną i pedagogiczną, 10 lat kończy Akademia. Długo zastanawiałem się nad miejscem organizacji wydarzenia. Dlaczego Kalisz? To najstarsze polskie miasto, które ma w herbie trębacza. Tutaj, co dla mnie jest równie ważne, odbywają się festiwale trębaczy. Na jednym z nich byłem kierownikiem artystycznym. W końcu w Kaliszu, jeszcze jako uczeń szkoły muzycznej, wystąpiłem bodajże w 1977 roku.
Jednym z wykładowców zaproszonych do uczestnictwa w zajęciach Akademii jest Ronald Romm, profesor trąbki na Uniwersytecie Illinois. – Jestem zaszczycony możliwością uczestnictwa w wydarzeniu – mówi amerykański muzyk. – To dla wielu młodych ludzi szansa na muzyczny rozwój ale także spotkanie z drugim człowiekiem. To w końcu okazja dla mnie, by spotkać się z tymi wszystkimi młodymi ludźmi.
Każdy z uczestników Akademii oprócz udziału w zajęciach warsztatowych ma także możliwość wysłuchania ciekawych wykładów, dotyczących sposobów ćwiczenia, jak i najnowszych technik gry na instrumentach dętych blaszanych.
Współorganizatorem kaliskiej edycji Akademii jest Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu – Dla naszej placówki to oczywiście niezwykłe muzyczne święto – mówi Maria Pawelec, dyrektor szkoły. – Dzięki temu zyskuje PSM, ale także miasto. To wyjątkowa impreza, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Mamy wykładowców z Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Izraela, Niemiec, czy Węgier. Trudno przecenić podobne kursy i warsztaty. Dzięki nim młodzi ludzie mogą uczyć się od najlepszych.
Akademia daje uczestnikom również okazję do zaprezentowania swoich umiejętności szerokiej publiczności podczas koncertów na terenie Kalisza. 21, 22 i 23 sierpnia, o godzinie 14.00 uczestnicy X Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych odegrają z wieży ratuszowej hejnał X Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych, skomponowany specjalnie z okazji jubileuszu Akademii.
W piątek, 24 sierpnia, o godzinie 15.30 muzycy odegrają z wieży ratuszowej hejnały miasta Kalisza i Akademii. Następnie na Głównym Rynku odbędzie się parada wieńcząca X letnią Akademię Instrumentów Dętych Blaszanych. Wezmą w niej udział uczestnicy Akademii, zespoły kameralne, a także goście, orkiestra dęta Stowarzyszenia Artvivat z Sierakowa.
X Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych – Kalisz 2018
Harmonogram imprez towarzyszących
21.08.2018 (Wtorek)
14.15 – 14.50 Cykl koncertów „ Spotkania z muzyką u Św. Józefa”
Wykonawcy: Damian Kutek – flugelhorn
Alan Thomas – trąbka
Igor Szeligowski – róg
Maria Rutkowska – fortepian
20.00 Koncert wieczorny Sala Koncertowa PSM I i II st. w Kaliszu
pl. Jana Pawła II 9
Wykonawcy: Ttamir Akta – trąbka
Mateusz Kurek – tuba
Tomasz Gluska – trąbka
Sergio Castorea – fligelhorn ( solo)
Alan Thomas – trąbka
Maria Rutkowska – fortepian
22.08.2018 ( Środa)
14.15 – 14.50 Cykl koncertów „ Spotkania z muzyką u Św. Józefa”
Wykonawcy: Tomasz Stolarczyk – puzon tenorowy Zdzisław Stolarczyk – puzon basowy
Sergio Castorea – fligelhorn
Lisa Ford – róg Igor Szeligowski – róg
Maria Rutkowska – fortepian
19.30 Koncert wieczorny w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu ul. Łazienna 6
Wykonawcy: Big Band Powiatu Ostrowskiego
23.08.2018 ( Czwartek)
14.15 – 15.00 Cykl koncertów „ Spotkania z muzyką u Św. Józefa”
Wykonawcy: Ronald Romm – trąbka
Avis Romm – fortepian
20.00 – 23.00 Jam Session – Komoda Club ul. Niecała 6
24.08.2018 ( Piątek)
16.00 Koncert Finałowy X LAIDB – Kalisz 2018 z gościnnym udziałem
Orkiestry Vivat! z Sierakowa – Rynek Główny Miasta Kalisza