Czy Miasto nałoży karę na parafię katedralną św. Mikołaja za brak wszystkich wymaganych pozwoleń na wycinkę drzew? W ratuszu cały czas analizowana jest kwestia dalszego postępowania w tej sprawie. Niezależnie od powyższego, skutki ich wycięcia będą zminimalizowane poprzez nakazane przez konserwatora nasadzeń, które parafia winna wykonać niezwłocznie, gdy tylko pozwolą na to warunki pogodowe.
– Po zgłoszeniu wycinki drzew na terenie parafii. św. Mikołaja w Kaliszu Prezydent Miasta zwrócił się o informację na ten temat do kaliskiej Delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Do Urzędu Miasta wpłynęła dokumentacja, z której wynika, że Parafia uzyskała zgodę na wycinkę omawianych drzew w trybie Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami – informuje Jan Kłysz, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska
– Polskie prawo wprowadza jednak jeszcze jeden obowiązek dot. wycinki drzew tzn. tryb przewidziany w przepisach Ustawy o ochronie przyrody. To oznacza, że osoba chcąca wyciąć drzewa powinna uzyskać pozwolenia od tego samego organu, tj. Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w trybie dwóch ustaw. W omawianym przypadku tak się nie stało. Brakuje bowiem drugiego pozwolenia wynikającego z przytoczonych powyżej przepisów o ochronie przyrody. Obecnie w Urzędzie Miasta analizowana jest kwestia dalszego postępowania w tej sprawie, tj. tego czy w omawianym przypadku należy nałożyć na Parafię stosowną karę, czy też – uznając fakt posiadania zgody – taka kara nie może być nałożona.
Rozstrzygnie o tym opinia prawna. Niezależnie od powyższego, skutki wycięcia drzew będą zminimalizowane poprzez nakazane przez WKZ nasadzenia, które Parafia winna wykonać niezwłocznie, gdy tylko pozwolą na to warunki pogodowe. Nasadzenia te na pewno spowodują powrót zieleni w otoczeniu kaliskiej Katedry.