Niegdyś tłumnie wypoczywali tam mieszkańcy Kalisza i okolicznych gmin. Dziś jest zaniedbany i opustoszały. Zbiornik retencyjny w miejscowości Szałe w gm. Opatówek jest jednym z największych zbiorników znajdujących się w południowej Wielkopolsce. Bardzo zły stan wód oraz zdegradowana infrastruktura nie pozwala w pełni wykorzystać walorów akwenu. Klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Kaliszu chce jego powołania Międzygminnego Związku na rzecz zagospodarowania zalewu Pokrzywnickiego i jego wskrzeszenia.
Klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej wielokrotnie podnosił temat zanieczyszczonej wody oraz otoczenia nad zalewem Pokrzywnickim w miejscowości Szałe w gminie Opatówek. W styczniu br. powstała rządowa Spółka Wody Polskie, która obecnie zarządza własnością Skarbu Państwa, do której należy również ten zbiornik. Wstępne rozmowy na ten temat zostały przesunięte do września tego roku.
– Ze zbiornika licznie korzystali i nadal korzystają kaliszanie, dlatego uważamy, że zbiornik ten powinien być również ważny dla Prezydenta Miasta i nie zgadzamy się z tym co mówi, że rozmowy ze Spółką Wody Polskie ws. zbiornika zalewu powinien podejmować tylko i wyłącznie burmistrz Opatówka Sebastian Wardęcki – mówi Karolina Pawliczak.
– W naszym przekonaniu wszyscy z całego regionu powinni zabiegać o to, aby znalazły się środki na rewitalizację tego zbiornika. Proponujemy już w nowej kadencji powołanie Międzygminnego Związku na rzecz zagospodarowania zbiornika w Szałem. Nie wszystkich stać na korzystanie z atrakcji Aquaparku czy dalekie wakacyjne podróże do innych miast a wypoczynek nad wodą w rejonie Szałego był dla mieszańców zawsze świetną ofertą turystyki rowerowej jak i kąpieli wodnych. Niestety od kilku już lat stan wody jest katastrofalny, dlatego nie wolno nam biernie się temu wszystkiemu przyglądać. Należy stworzyć dogodne warunki i spróbować podjąć tak ważną w naszej ocenie dla mieszkańców Kalisza inicjatywę.
– nie zapominajmy, że tuż pod Kaliszem, przy zbiorniku znajduje się blisko 2 tysiące ogródków działkowych, na których w okresie wiosenno-letnim wypoczywają setki mieszkańców naszego miasta. Dajmy im dodatkowe miejsce do wypoczynku, ale nad wodą – dodaje Zbigniew Włodarek.
W 2017 roku został ogłoszony konkurs na zagospodarowanie przestrzeni zbiornika retencyjnego, którego zwycięzcą został Łukasz Gąska, przedstawiając swój projekt dyplomowy magisterski na Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej. Na podstawie studiów i analiz wytyczono sześć obszarów położonych w sąsiedztwie zalewu, których zagospodarowanie pozwoli optymalnie wykorzystać i zaktywizować okolicę. Wszystkie obszary zostały połączone całoroczną trasą pieszo-rowerową umożliwiającą okrążenie zalewu.
– Przedstawiona praca skupia się na trzech kluczowych obszarach stanowiących główną bazę wypoczynkowo-rekreacyjną i sportów wodnych. Koncepcja zakłada rozbudowę infrastruktury sportów wodnych (wioślarskiego, jachtowego oraz windsurfingowego), wprowadza szereg elementów sprzyjających uprawianie sportów, rozszerza ofertę rekreacyjną i wypoczynkową oraz proponuje rozwiązania urbanistyczne organizujące przestrzeń wzdłuż nabrzeża. Zaplanowano między innymi stworzenie z spacerowego bulwaru, szeregu punków widokowych, uporządkowanie i powiększenie plaży, amfiteatr, wieżę widokową, nowe wieże sędziowskie, nowy budynek bosmanatu, wypożyczalnię sprzętu wodnego i plac wielofunkcyjny. Projekt przedstawia również konkretne rozwiązania architektoniczne i proekologiczne, proponując nową zabudowę nabrzeża oraz wytyczając kierunki dla kolejnych ewentualnych inwestycji – przedstawia autor.
Nowa struktura została oparta na istniejącym układzie ścieżek i przedeptów oraz zastanym układzie funkcjonalnym. Istotny wpływ na prezentowane rozwiązania przestrzenne miał zastany układ zieleni, wyznaczający szereg wnętrz krajobrazowych.