Strona główna Zdrowie Dopalacze? Cocktaile z leków czy alkohol? Projekt #młodzi#zdrowi na Uniwersytecie Kaliskim

Dopalacze? Cocktaile z leków czy alkohol? Projekt #młodzi#zdrowi na Uniwersytecie Kaliskim

0
0

Dopalacze? Używki? Cocktaile z leków czy alkohol? O tych problemach i uzależnieniach nie tylko dzisiejszej młodzieży można było posłuchać podczas realizacji Projektu #Młodzi#Zdrowi na Uniwersytecie Kaliskim.


Projekt #młodzi#zdrowi adresowany jest do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, a także nauczycieli i rodziców. Łącznie, w ciągu około roku realizacji projektu, weźmie w nim udział 600 uczniów z regionu (głównie szkól ponadpodstawowych).

– Projekt #młodzi#zdrowi realizowany jest na Wydziale Medycznym i Nauk o Zdrowiu. Jest to jeden z czterech, a zarazem największy wydział Uniwersytetu Kaliskiego – mówi prodziekan ds. studenckich dr inż.  Małgorzata Kowalczyk, prof. Uniwersytetu Kaliskiego. – Celem projektu jest popularyzacja nauki i promocja zdrowego trybu życia wśród młodzieży szkolnej. Jako środowisko akademickie podejmujemy odpowiedzialność za edukację społeczeństwa oraz kształtowanie zdrowych nawyków i świadomości w zakresie żywienia, aktywności fizycznej, a także profilaktyki chorób cywilizacyjnych.

Projekt rozpoczął się od seminarium dla rodziców i nauczycieli pn. „Samoakceptacja jako determinant przyszłych zachowań”.  W części skierowanej konkretnie do młodzieży zakłada realizację 12 spotkań wykładowo-warsztatowych o tematyce:

  • „Toksykologia, leki, dragi, dopki i inne wynalazki”
  • „Smarfon do nosa czy nos do smartfona – zdrowe nawyki bez bólu i skrzywienia”
  • „Moda na zdrowe i estetyczne piersi- interdyscyplinarne podejście do profilaktyki raka piersi u młodych kobiet”
  • „Prawidłowa pielęgnacja podstawą zdrowej skóry. Pomyśl zanim zaczniesz – zabiegi medycyny estetycznej a skutki uboczne”
  • „Mistrzowie Sztuk Promiennych. Elektroradiolog– oczy medycyny”
  • „Wpływ diety i żywności wygodnej na zdrowie młodzieży”

Celem spotkań było przedstawienie jakie zagrożenie dla zdrowia i życia niesie za sobą używanie środków odurzających, leków i alkoholu. Warsztaty pozwoliły na pokazanie jak praktycznie udzielić pomocy osobom po zażyciu narkotyków, dopalaczy, leków i alkoholu. Na ćwiczeniach omawiane były sposoby tamowania krwotoków, postępowanie w drgawkach oraz u osób z zaburzeniami oddychania i zaburzeniami rytmu serca, a także jak skutecznie prowadzić resuscytacje krążeniowo oddechową u takich osób.

Wykład o substancjach odurzających przedstawił lek. Eryk Matuszkiewicz, specjalista toksykologii klinicznej oraz chorób wewnętrznych.

– Z mojej praktyki, nie widziałem nigdy szczęśliwych narkomanów, osób szczęśliwych, które są uzależnione. To jest trudne życie a wszystko zaczyna się od pierwszego razu. Często ten pierwszy raz odwraca całe życie do góry nogami – mówił lek. Eryk Matuszkiewicz. – Jeżeli zdarzy się ten pierwszy raz to szukajmy fachowej pomocy, aby ona była jak najszybsza, jak najlepiej udzielona. Jeżeli tak się stanie, to zastanówmy się dlaczego tak się stało, co mnie skłoniło, jaka była sytuacja, czego w tym szukałem. Jeżeli pojawi się taka refleksja to drugi raz po to nie sięgniemy.

Młodzież dowiedziała się także, jakie niezbędne informacje należy przekazać operatorowi numeru alarmowego 112, Zespołowi Ratownictwa Medycznego lub personelowi Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Zwieńczeniem przedsięwzięcia było seminarium podsumowujące dla nauczycieli i rodziców pn. „Wpływ wiedzy naukowej na przyszłe wybory życiowe młodzieży”, podczas którego zaprezentowane zostały wyniki projektu (wyniki pre i post-testów, wskazanie największych zagrożeń mających wpływ na zdrowie młodzieży oraz ich omówienie).

Patronat honorowy nad projekt #młodzi#zdrowi objęli Prezydent Miasta Kalisza oraz Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Na realizację zadania Uniwersytet Kaliski pozyskał wsparcie finansowe z budżetu państwa w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki”.


Artykuł sponsorowany.

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Książnica Pedagogiczna w Kaliszu obchodziła swój wyjątkowy jubileusz 75-lecia

Książnica Pedagogiczna w Kaliszu obchodziła swój wyjątkowy jubileusz 75-lecia. Z tej okazj…