Strona główna Sport Dwa medale Julii Maik i brąz sztafety. Sukcesy pływaczek KKS-u na mistrzostwach Polski juniorów [FOTO]

0
0

Trzy medale zdobyli reprezentanci sekcji pływackiej KKS-u Kalisz podczas rocznikowych zimowych mistrzostw Polski w pływaniu. Po brąz i srebro sięgnęła Julia Maik. Na trzecim stopniu podium stanęła też sztafeta w składzie Martyna Jakubczak, Wiktoria Szymańska, Natalia Grzelczyk i Zuzanna Domżol. Najlepsi polscy juniorzy 14, 15 i 16-letni rywalizowali w miniony weekend w Olsztynie, Ostrowcu Świętokrzyskim i Gorzowie Wielkopolskim. Znakomicie zaprezentowali się w tym gronie podopieczni trenera Dominika Grudzińskiego z sekcji pływackiej Kaliskiego Klubu Sportowego.

W rywalizacji juniorów 15-letnich najlepiej spisała się Julia Maik, która wywalczyła  dwa medale – srebro i brąz. Tytuł wicemistrzyni kraju zdobyła w wyścigu na 50 m stylem grzbietowym. Czas jaki osiągnęła w finale – 29.41 – jest jej nowym rekordem życiowym. Na pływalni „Rawszczyzna” w Ostrowcu Świętokrzyskim zawodniczka KKS-u sięgnęła też po brąz na 100 m stylem grzbietowym, również pokonując dystans w najlepszym ze swoich dotychczasowych czasów (1:03.01). Niewiele brakowało, by na podium stanęła też w rywalizacji na 50 i 100 m stylem dowolnym. Wprawdzie i na tych dystansach pobiła „życiówki” (25.99 i 56.99), ale ostatecznie wystarczyło to do zajęcia czwartych miejsc. Z kolei na 200 m stylem grzbietowym była szósta (2:20.08).

W zmaganiach 15-latków uczestniczyło jeszcze dwoje podopiecznych trenera Dominika Grudzińskiego. Julia Kantecka zajęła dziewiąte miejsce w finale A na 200 m stylem grzbietowym (2:21.28 – rekord życiowy), była też druga w finale B na 100 m stylem grzbietowym (1:05.95 – rekord życiowy) i dziewiąta w finale B na 200 m stylem zmiennym (2:30.35). Dwukrotnie w finałach A popłynął z kolei Mikołaj Biedka. Na 50 m stylem klasycznym był dziewiąty (30.44), a na 200 m stylem dowolnym dziesiąty (2:00.14). Wygrał też finał B na 100 m stylem klasycznym (1:06.34).

Powody do zadowolenia ma też klubowa sztafeta pływaczek. Team w składzie Martyna Jakubczak, Wiktoria Szymańska, Natalia Grzelczyk i Zuzanna Domżol wywalczył brązowy medal w rywalizacji na dystansie 4×200 m stylem dowolnym podczas rozegranych w Gorzowie Wielkopolskim Mistrzostw Polski Juniorów 16-letnich w pływaniu. W finałowym wyścigu kaliszanki uzyskały świetny czas – 8:39.24 – plasując się tuż za sztafetami UKS G-8 Bielany Warszawa i UKS SMS Galicja Kraków. Dla podopiecznych trenera Grudzińskiego, którymi podczas zawodów opiekował się trener Jakub Stefaniak, brązowe krążki mistrzostw kraju są bez wątpienia dużym życiowym sukcesem. Utalentowane kaliszanki dzielnie walczyły też o medal w sztafecie 4×100 m stylem dowolnym. Zabrakło niewiele. Ostatecznie sklasyfikowane zostały na piątym miejscu. Wspaniale spisały się też w startach indywidualnych. W finałach A popłynęły Martyna Jakubczak (6. miejsce na 50 m stylem grzbietowym), Natalia Grzelczyk (7. miejsce na 200 m stylem grzbietowym) i Zuzanna Domżol (8. miejsce na 800 m stylem dowolnym).

Ponadto w finałach B wystąpiły Zuzanna Domżol (9. miejsce na 400 m stylem dowolnym oraz 16. miejsce na 200 m stylem dowolnym), Martyna Jakubczak (10. miejsce na 100 m stylem grzbietowym oraz 16. miejsce na 50 m stylem dowolnym), Natalia Grzelczyk (13. miejsce na 100 m stylem grzbietowym i 16. miejsce na 50 m stylem grzbietowym) oraz Wiktoria Szymańska (15. miejsce na 200 m stylem dowolnym oraz 16. miejsce na 400 m stylem dowolnym).

Reprezentanci naszego klubu byli jedynymi przedstawicielami kaliskiego pływania na tych najważniejszych juniorskich zawodach w sezonie. Dzięki ich dobrym startom KKS Włókniarz 1925 Kalisz znalazł się na 17. miejscu Polsce w klasyfikacji klubowej rocznika 2003 i na 20. miejscu w roczniku 2002. Warto przy tym podkreślić, że w rocznikowych mistrzostwach Polski juniorów wystartowało w sumie 1310 zawodników z ponad 200 klubów – informuje Piotr Jakubczak, kierownik sekcji pływackiej KKS-u.

Przygotowanie do zawodów i start w nich możliwy był dzięki dotacji z budżetu Miasta Kalisza na szkolenie sportowe dzieci i młodzieży w pływaniu.

Tekst: Karina Zachara, fot. Krzysztof Ostrowski, sekcja pływacka KKS Kalisz