
Przy kaliskim Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Winiarskiej, powstaje nietypowy przystanek autobusowy. Choć wyposażony w wiatę i ławkę, nie będzie obsługiwany przez żadną linię komunikacji miejskiej.
To tzw. „fioletowy przystanek” – rozwiązanie mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób cierpiących na chorobę Alzheimera i inne formy demencji.
Osoby z zaburzeniami pamięci często próbują samodzielnie opuścić placówkę, myśląc, że muszą wrócić do swojego dawnego domu. W takich sytuacjach kierują się najczęściej w stronę przystanku autobusowego. Fioletowy przystanek, który zostanie ustawiony w bezpośrednim sąsiedztwie DPS-u, nie będzie obsługiwał żadnej linii komunikacji miejskiej. Zostanie jednak wyposażony w ławkę i wiatę, a co najważniejsze – znajdzie się w zasięgu monitoringu. Dzięki temu personel będzie mógł szybko zareagować i bezpiecznie sprowadzić pensjonariusza z powrotem .
Fiolet to kolor symbolicznie związany z Alzheimerem – jego wybór ma zwracać uwagę na potrzeby osób żyjących z tą chorobą.
Podobne rozwiązania stosowane są w innych miastach, w wielu krajach. Przykładem jest przystanek przy Centrum Alzheimera w Warszawie, który pełni funkcję edukacyjną, informując przechodniów o chorobie Alzheimera i dostępnych formach wsparcia dla chorych i ich rodzin.
Projekt realizowany jest we współpracy władz miasta z Domem Pomocy Społecznej. O inicjatywie rozmawiali prezydent Krystian Kinastowski, wiceprezydent Mateusz Podsadny oraz dyrektor DPS-u Marcin Ferenc.
Fioletowy przystanek przy kaliskim DPS to przykład, jak proste rozwiązania mogą znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo i komfort życia osób zmagających się z chorobami neurodegeneracyjnymi. Inicjatywa ta wpisuje się w szerszy trend tworzenia przyjaznych przestrzeni dla seniorów i osób z demencją.
PZA