Kancelaria Prezydenta Miasta Kalisza zamieściła na stronie internetowej Miasta komunikat dotyczący gospodarowaniem odpadami komunalnymi. Urzędnicy informują w nim, że Miasto Kalisz konsekwentnie podejmuje działania, które zmierzają do obniżenia kosztów systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
Jak przedstawiono w komunikacie UM, zastrzeżenia zgłaszane przez firmy biorące udział w przetargach, zajmujące się wywozem odpadów, nie znajdują potwierdzenia w kolejnych rozprawach przed Krajową Izbą Odwoławczą, które Miasto wygrywa.
Działania zmierzające do obniżenia cen odbioru odpadów wielkogabarytowych, polegające na przekazaniu tego zadania miejskiej spółce – Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji SP. z o. o. w Kaliszu, zostały zakwestionowane przez Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta EKO sp. z o. o. w Kaliszu, do którego przyłączyło się 12 podmiotów prowadzących odbiór i transport odpadów w różnych regionach Polski. Krajowa Izba Odwoławcza rozstrzygnęła tę sprawę na korzyść Miasta.
W 2021 roku odpady wielkogabarytowe z zabudowy wielolokalowej odbierane były przez Konsorcjum firm PUK S.A. i POM EKO Sp. z o. o. za kwotę 1468,80 zł brutto za tonę odpadów, natomiast zaproponowana cena odbioru przez PWIK Sp. z o. o. w Kaliszu to 999 zł brutto za tonę odpadów.
Szacuje się, że odbiór odpadów przez PWIK Sp. z o. o. ograniczy roczne koszty funkcjonowania systemu o niespełna pół miliona złotych.
Kolejna sprawa, która została rozstrzygnięta przez Krajową Izbę Odwoławczą na korzyść Miasta, dotyczy wyboru nowego na rynku kaliskim wykonawcy, wyłonionego w październiku 2021 r. Firma Handlowo-Usługowa Jartex Szczepan Jarantowski, bo o niej mowa, od przyszłego roku będzie odbierać odpady z osiedli: Winiary, Tyniec, Rypinek i Rajsków. Ten wybór, pomimo zaoferowania niższych cen, został zakwestionowany przez Konsorcjum firm PUK S.A. i POM EKO SP. z o. o. Krajowa Izba Odwoławcza uznała jednak ponownie rację Miasta.
– Wszystkie te działania zmierzają do zatrzymania wzrostu opłat ponoszonych przez mieszkańców za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Rozstrzygnięcia Krajowej Izby Odwoławczej jednoznacznie wskazują na słuszność miejskiej strategii w tym zakresie – podkreśla wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.
W styczniu 2021 r. Miasto Kalisz rozpoczęło prowadzenie własnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ulicy Piwonickiej 6, który jest czynny dla mieszkańców dwa dni w tygodniu. Całkowity koszt jego funkcjonowania przez 10 miesięcy nie przekroczył 500 tysięcy złotych.
za. UM