Za nami III Gala Wolontariatu. Zorganizowany przez Kaliską Radę Działalności Pożytku Publicznego i Urząd Miasta Kalisza konkurs i wieńcząca go uroczystość ponownie stały się okazją do uhonorowania najbardziej aktywnych wolontariuszy i działaczy społecznych służących mieszkańcom Kalisza, jak również osób fizycznych, podmiotów i instytucji wspierających finansowo, rzeczowo lub organizacyjnie działalność wolontariacką.
Podczas uroczystej gali w Sali Recepcyjnej Ratusza prezydent miasta Krystian Kinastowski i przewodniczący kapituły konkursowej wiceprezydent Mateusz Podsadny wręczyli statuetki Wolontariusz Roku 2018 i Mecenas Wolontariatu Roku 2018. – Działacie na bardzo różnych płaszczyznach, w sferze szeroko pojętej pomocy społecznej, ale też kultury, sztuki, edukacji i wielu innych – mówił podczas uroczystości, zwracając się do bohaterów wieczoru prezydent Krystian Kinastowski. – Macie jednak ze sobą wiele wspólnego: pasję, wrażliwość, bezinteresowność, cechy, które stanowią fundament idei wolontariatu.
– Niech wręczone dziś statuetki i dyplomy będą symbolem naszego podziwu i uznania dla państwa pracy. Niech nie zabraknie Wam sił i wytrwałości w podejmowaniu kolejnych, cennych społecznie wyzwań, a ich realizacja sprawia radość i satysfakcję. Życzę też, by wasza działalność znajdowała naśladowców, aby lista laureatów godnych uhonorowania podczas takiej gali, jak dzisiejsza, wciąż się wydłużała.
Poniżej lista tegorocznych laureatów:
Wolontariusz Roku 2018:
Izabella Galuba-Bryja (Zespół Szkół Ekonomicznych)
Piotr Gutowski (Komenda Hufca ZHP w Kaliszu im. ks. hm. Stanisława Piotrowskiego)
Katarzyna Muszalska (Szlachetna Paczka – Rejon Kalisz)
Jan Szczepankiewicz (Fundacja Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” w Kaliszu)
Barbara Wrzesińska (Kaliski Klub „Amazonki”)
Mecenas Wolontariatu Roku 2018
Elżbieta i Jacek Magnuszewscy, calisia.pl (Szkoła Podstawowa nr 19 w Kaliszu)
Dyplomy dla nominowanych odebrali:
w kategorii Wolontariusz Roku:
Henryk Mielczarek – Uniwersytet Trzeciego Wieku „Calisia”,
Anna Bruś – Kaliski Klub Kyokushinkan Karate David Club
Iwona Durman – Szkoła Podstawowa Nr 19
Małgorzata Tomczak – Fundacja „Bread of life”
w kategorii Mecenas Wolontariatu
Pratownicy – Kaliski Klub Kyokushinkan Karate David Club
Provident – Tak Pomagam – Fundacja „Bread of life”
Dyplomy dla nominowanych:
w kategorii „Wolontariusz Roku”
- Henryk Mielczarek – Uniwersytet Trzeciego Wieku „Calisia”,
- Anna Bruś – Kaliski Klub Kyokushinkan Karate David Club
- Iwona Durman – Szkoła Podstawowa Nr 19
- Małgorzata Tomczak – Fundacja „Bread of life”
w kategorii „Mecenas Wolontariatu”
- Pracownicy – Kaliski Klub Kyokushinkan Karate David Club
- Provident – Tak Pomagam – Fundacja „Bread of life”
Statuetki oraz dyplomy dla laureatów:
Wolontariusz Roku 2018
- Izabella Galuba-Bryja (Zespół Szkół Ekonomicznych) – Jest nauczycielem i wychowawcą w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu. Prowadzi Szkolne Koło Wolontariatu, w ramach którego współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami, m.in.: Caritas Diecezji Kaliskiej, Fundacją Bread of Life, Stowarzyszeniem „Fajna Szkoła”, Fundacją „Nowa Nadzieja”. Aby uwrażliwić uczniów kaliskiego ”Ekonomika” na sprawy ochrony środowiska, a także by uczniowie dostrzegali wymierne efekty udziału w akcjach charytatywnych organizuje akcje: zbiórki nakrętek, ubrań, zużytego obuwia, puszek aluminiowych. Poza tym promuje rodzicielstwo i rodzicielstwo zastępcze, działa na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego, promuje zdrowy tryb życia.
- Piotr Gutowski (Komenda Hufca ZHP w Kaliszu im. ks. hm. Stanisława Piotrowskiego) – Jest wolontariuszem od początku działalności w ZHP, czyli od 1993 r. Od tego czasu aktywny w wielu akcjach charytatywnych m.in. „Mały Kaliszanin – Pomóż dziecku”. Corocznie kwestuje na rzecz ratowania zabytkowych cmentarzy w Kaliszu. Od 2013 r. jest członkiem Kaliskiego Sztabu WOŚP, organizuje podsztab wraz ze swoją drużyną. Organizator imprez turystyczno-krajoznawczych. Aktywnie współpracuje z Fundacją „Walkiria”, promuje i porządkuje schrony bojowe Kaliskich Linii Maginota. Jest pomysłodawcą corocznego rajdu zuchowego „Zuchowa Akademia Przygody”, która w tym roku odbyła się po raz 13. W 2008 r. zorganizował Wyprawę Rowerową na 12. Ogólnopolskie Spotkania Młodych „Lednica 2000”.
- Katarzyna Muszalska (Szlachetna Paczka – Rejon Kalisz) – Jest wolontariuszką projektu Szlachetnej Paczki, w obecnej edycji jest liderem-koordynatorem Szlachetnej Paczki w Kaliszu. To dzięki niej możliwe było utworzenie kaliskiego rejonu i przeprowadzenie akcji w Kaliszu. Szlachetna Paczka w 2017 roku pomogła 57 rodzinom z Kalisza i okolic, a łączna wartość paczek dla tych rodzin to 163.200 zł. W akcję w rejonie kaliskim włączyło się ok. 4000 osób. W bieżącym roku pomoc otrzyma ok. 60 rodzin. Liderka i wolontariusze aktywnie promują akcję w Kaliszu, pozyskując darczyńców i sponsorów, którzy przekazują opał, sprzęt RTV i AGD oraz meble i elementy wyposażenia mieszkania, a także produkty żywnościowe i art. chemiczne.
- Jan Szczepankiewicz (Fundacja Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” w Kaliszu) – Jest współzałożycielem Fundacji Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” w Kaliszu i od 25 lat działa w niej jako wolontariusz. Całkowicie poświęcił się działalności na rzecz osób niepełnosprawnych, ubogich i pokrzywdzonych przez los. Dzięki jego pomocy powstało w Wielkopolsce Południowej 6 warsztatów terapii zajęciowej, które na dzień dzisiejszy obejmują rehabilitacją zawodową i społeczną blisko 250 osób niepełnosprawnych. Na przestrzeni 25 lat istnienia fundacji współorganizował kilkaset zadań w zakresie integracji społecznej, aktywizacji i rehabilitacji ON, co pozwoliło m.in. likwidować zjawisko izolacji społecznej, nabywać poczucia własnej wartości. Dla wielu mieszkańców Kalisza było to zupełnie nowe, pozytywne doświadczenie.
- Barbara Wrzesińska (Kaliski Klub „Amazonki”) – Jest Amazonką od 1997 roku, a od 2000 r. pełni funkcję prezeski Klubu. Była inicjatorką remontu i nowoczesnego wyposażenia siedziby klubu, urządzenia gabinetu fizjoterapeutycznego, organizowała indywidualną i grupową gimnastykę usprawniającą, turnusy rehabilitacyjne, a także wiele imprez integracyjnych dla członkiń i ich rodzin. Pani Barbara zorganizowała grupę wolontariuszek wspierających chore kobiety w walce z chorobą, organizowała spotkania psychologów z ich rodzinami. W 2003 roku zorganizowała pierwszy w Kaliszu „Marsz Życia i Nadziei” oraz wiele akcji profilaktycznych Była inicjatorką i gorącą orędowniczką budowy ośrodka Radioterapii w Kaliszu, wraz z utworzeniem Oddziału Onkologicznego w kaliskim Szpitalu.
Mecenas Wolontariatu Roku 2018
- Elżbieta i Jacek Magnuszewscy, calisia.pl (Szkoła Podstawowa nr 19 w Kaliszu) – Państwo Magnuszewscy to wyjątkowe osoby. Jako pierwsi otworzyli drzwi dla formy społecznej -Grupa Wsparcia „Przystań”, od samego początku ułatwiając przeprowadzenie i realizowanie inicjatyw, które przez tą grupę nieformalną były organizowane w Kaliszu. Wspierają większość inicjatyw społecznych na terenie Kalisza, które często dzięki ich pomocy (finansowej, rzeczowej) są możliwe do przeprowadzenia. Są wśród nich m.in.: Festiwal Działań Artystycznych „Sztukakuka”, czy też Wigilia na kaliskim Rynku. Dodać do tego należy ogrom mniejszych, niszowych projektów, które dzięki ich pomocy mają samym szansę pokazania się szerszej publiczności.