Członkowie Platformy Obywatelskiej zachęcają kaliszan do głosowania za projektem finansowania procedury In Vitro z budżetu miasta. Środki mają zostać przeznaczone na pilotażowy program dla par starających się o dziecko przy pomocy tej metody.
– Nie udało się to w 2016 roku. Od 2018 roku nie ma politycznie z kim w Kaliszu tego zrobić, dlatego my mieszkańcy wzięliśmy sprawy w swoje ręce i wszyscy razem zagłosujmy na ten projekt. Jeśli chodzi o projekty ogólnomiejskie z budżetu miasta Kalisza, to mamy czas do piątku. Razem to zrobimy, gdyż ten program jest bardzo ważny i daje bardzo wymierne efekty – zachęcał radny Dariusz Grodziński.
Członkowie PO są pełni nadziei, że wraz ze zmianą polskiego rządu, wróci program finansowania procedury in vitro z budżetu państwa. Mają jednak świadomość, że nie będzie on mógł w pełni pokryć potrzeb Polaków w tym zakresie. Podobne programy od kilku lat realizowane są również z środków województwa.
– Na dzień dzisiejszy z tego programu w woj. wielkopolskim urodziło się 237 dzieci, natomiast 172 ciąże czekają na rozwiązanie. Na ten moment w ostatnim rozdaniu przewidziano w budżecie na ten cel 4 mln złotych. Do tego programu dotychczas dołączyły 33 gminy, które wspólnie z Samorządem Województwa Wielkopolskiego realizują ten program. Niestety my tutaj w Kaliszu już w ubiegłym roku wraz z radnym Marcinem Małeckim dokładnie w Dzień Matki próbowaliśmy włożyć do budżetu naszego miasta taką propozycję o zabezpieczeniu środków również na ten cel. Nie udało się tego zrobić, więc postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć inicjatywę w Budżecie Obywatelskim – mówiła Magdalena Sekura-Nowicka.
Według Magdaleny Sekury-Nowickiej problem niepłodności ma wymiar społeczny. Dotyka on co piątej pary w Polsce. Jest ona bowiem efektem innych chorób cywilizacyjnych, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Zaliczają się do nich nadwaga, otyłość, niedoczynność tarczycy, choroby związane z zaburzeniami hormonalnymi.
Rozwiązaniem i zarazem pomocą w walce z niepłodnością ma być dofinansowanie w wysokości 5 tys. złotych do procedury in vitro na parę. Program ten ma charakter pilotażowy i będzie mogło z niego skorzystać 8 par.
– Uogólniając 67 proc. Polek i 64Polaków popiera projekt leczenia niepłodności metodą in vitro. WHO niepłodność zaliczyła do grupy chorób cywilizacyjnych. W skali globalnej problem ten może dotyczyć około kilkudziesięciu mln osób. W Polsce na ten moment problem ten dotyka około 3 mln osób. Jest to niezwykle duża suma. My w rejonie od 2016 roku próbujemy pomóc. Niestety od tego czasu spotykamy się z nieprzychylnością władz, które sprawują urząd do tej pory. Ten projekt jest skutecznie odrzucany – mówiła Agnieszka Świderska. Podobne stanowisko wyraził radny Marcin Małecki.
– Od 5 lat, kiedy jestem radnym, proszę w interpelacjach do władz Kalisza o to, żeby to dofinansowanie in vitro wystartowało. Dostaje od Bezpartyjnych Samorządowców rządzących Kaliszem informacje, że nie ma na to pieniędzy – powiedział Marcin Matecki.
Na zadania w Budżecie Obywatelskim można głosować tylko do 20 października br.
HC