Strona główna Aktualności Interwencja służb na ul. Parkowej. Płonąca odzież, agresywny lokator i zakrwawiona kobieta

Interwencja służb na ul. Parkowej. Płonąca odzież, agresywny lokator i zakrwawiona kobieta

0
0

O krok od tragedii przy ul. Parkowej w Kaliszu. Jeden z lokatorów kamienicy powiadomił służby o zadymieniu na klatce schodowej. Dym wydobywał się z mieszkania – w środku płonąca odzież, agresywny mężczyzna i zakrwawiona kobieta na łóżku.


W piątek przed północą oficer dyżurny pełniący służbę na miejskim stanowisku kierowania straży pożarnej w Kaliszu otrzymał zgłoszenie dotyczące zadymienia na klatce schodowej budynku przy ul. Parkowej 3. Na miejsce niezwłocznie skierowano trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 KM Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu.

– Zadymienie wydobywało się z jednego z mieszkań. Po wejściu do środka lokalu okazało się, że ktoś podpalił odzież. Wewnątrz znajdował się agresywny mężczyzna a na łóżku siedziała zakrwawiona kobieta, którą prawdopodobnie pobił. Udzieliliśmy poszkodowanej kwalifikowanej pierwszej pomocy, na miejsce wezwana została policja oraz Zespół Ratownictwa Medycznego – informuje portal Kalisz24 INFO st. kpt. Szymon Zieliński, oficer prasowy KM Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu.

Niestety po przebadaniu przez ratowników poszkodowana kobieta odmówiła przewiezienia jej do szpitala. Sprawą zajmują się funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Gdzie szukać pomocy i czym  jest przemoc w rodzinie? 

Przemoc w rodzinie to każde celowe działanie lub brak działania, na przykład zaniedbania, które powodują krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. Sprawca przemocy wykorzystuje przewagę nad ofiarą i narusza jej podstawowe prawa, takie jak godność, wolność i nietykalność cielesną.

Formy przemocy

  • przemoc fizyczna – jeśli ktoś cię bije, popycha, szarpie, kopie, dusi,
  • przemoc psychiczna – jeśli ktoś cię obraża, wyzywa, poniża, nie pozwala na kontakt z bliskimi, kontroluje twoje działania, stale krytykuje,
  • przemoc seksualna – jeśli ktoś cię molestuje, zmusza do współżycia lub jakichkolwiek innych zachowań seksualnych,
  • inne zachowania – na przykład jeśli ktoś, od kogo jesteś zależny, pozbawia cię opieki, której potrzebujesz, zmusza do picia alkoholu, brania narkotyków.

Ofiarą przemocy w rodzinie może być każdy – dziecko, osoba z niepełnosprawnościami, małżonek, partner, osoba starsza.

Z jakiej pomocy możesz skorzystać?

Zwróć się do służb lub organizacji, które oferują pomoc osobom dotkniętym przemocą w rodzinie. Nie bój się szukać pomocy!

Znajdź kogoś, komu możesz zaufać i porozmawiaj z nim. To ważne, aby ktoś cię wspierał.

Poniżej znajdziesz listę form pomocy, z których możesz skorzystać.

Zawiadom policję

Jeśli czujesz, że bezpieczeństwo twoje albo twoich bliskich jest zagrożone – nie zastanawiaj się – natychmiast wezwij policję.

Pod jaki numer dzwonisz

  • 112 – ogólny numer alarmowy. Pracownik numeru przekieruje twoje zgłoszenie do odpowiednich służb ratunkowych – policji, straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego

Numer alarmowy 112 czynny jest całą dobę.

Jeżeli z jakichś powodów nie chcesz dzwonić na policję, możesz skontaktować się z „Niebieską Linią” pod numerem 800 120 002 – konsultanci pomogą ci, powiedzą ci, co najlepiej zrobić w twojej sytuacji.

Niebieska linia jest bezpłatna i czynna całą dobę.

Pamiętaj, Niebieska Linia to nie jest numer alarmowy! Jeżeli czyjeś zdrowie lub życie jest bezpośrednio zagrożone  ​dzwoń pod numer 112 lub 997.


PZA

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

ToTo Sushi. Najświeższe składniki i nowoczesne podejście do tradycyjnej japońskiej kuchni

Poczuj cudowną atmosferę i pozwól od razu przenieść się do Japonii. ToTo Sushi w Kaliszu t…