– Iskry Niepodległej to wybitne postaci z ostatnich 100 lat, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. – Można przeczytać na stronie projektu, iskryniepodleglosci.pl. – Bohaterami mobilnego spektaklu są wybitne postaci, te o których pamiętamy i te nieco zapomniane. Ich osiągnięcia pośrednio lub bezpośrednio wpływają na nasze życie. Biuro „Niepodległa” zadbało o pokazanie bohaterów z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu.
Choć dla każdego rozdziału opowieści przygotowano charakterystyczny design graficzny i skomponowano muzykę, razem tworzą wspólną całość. Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. To z nią goście udadzą się w podróż po polskich dokonaniach, poznając bliżej losy wynalazców takich jak Bekker czy Szczepanik. Dodatkowo elementy graficznie zostały wykreowane przez AI. Doświadczenie wizyty wspiera zaś aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością, która pozwala lepiej poznać świat Iskier Niepodległej.
Interaktywny spektakl prezentowany jest na specjalnej naczepie, która podróżuje po Polsce. 13, 14, 15 i 16 sierpnia zaparkuje w Kaliszu, przy Placu Bogusławskiego 1 (przed teatrem). Pokazy, które odbywają się co 30 minut, trwać będą od 10.00 do 18.00 (13, 14, 15 sierpnia) oraz od 10.00 do 16.00 (16 sierpnia). Spektakl może jednocześnie oglądać do 25 osób. Widowisko trwa około 20 minut. Zwiedzanie mobilnej wystawy jest bezpłatne.
Organizatorem pokazów jest Miasto Kalisz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem im. Adama Mickiewicza. Partnerem wydarzenia jest Teatr im. Bogusławskiego w Kaliszu.
Projekt Iskry Niepodległej sfinansowano z budżetu państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
PZA / za iskryniepodległej.pl