Strona główna Kultura i rozrywka Jazz w Filharmonii Kaliskiej – Tribute to Stan Getz

Jazz w Filharmonii Kaliskiej – Tribute to Stan Getz

0
0

Już w najbliższy piątek, 25 marca Filharmonia Kaliska zaprasza na wyjątkowy koncert poświęcony pamięci jednego z najwybitniejszych saksofonistów w dziejach jazzu, Stana Getza. Na scenie wystąpi czołowy przedstawiciel polskiej sceny jazzowej Piotr Baron, mistrz saksofonu tenorowego i sopranowego, spadkobierca stylu Stana Getza.


Eksponowane partie perkusyjne wykona Marcin Jahr, który już od blisko 40 lat ceniony jest za swoją aktywność koncertową w Polsce i za granicą. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej poprowadzi Marek Wroniszewski, artysta uznawany za jedną z najciekawszych indywidualności dyrygenckich swojego pokolenia.

Stan Getz, grając głównie na saksofonie tenorowym, zachwycał wirtuozerią i szczególnym pięknem dźwięku. W swojej twórczości skupił się na gatunkach bebop i cool jazz. Zwrócił uwagę światowej publiczności na brazylijską bossa novę, popularyzując w swych znakomitych aranżacjach utwory m.in. João Gilberto. Focus to tytuł jednego z najznakomitszych albumów tego muzyka – został zrealizowany w 1961 roku we współpracy ze świetnym kompozytorem i aranżerem epoki swingu, Eddie’m Sauterem, który stworzył partie orkiestrowe, nie zapisując jednak w szczegółach partii saksofonu – te sam Getz improwizował podczas sesji nagraniowych, a podczas koncertu we własnych improwizacjach twórczo nawiąże do nich Piotr Baron. Ciekawostką jest początek pierwszego utworu, I’m Late, I’m Late, który zawiera cytat sławnej Muzyki na smyczki, perkusję i czelestę Béli Bartóka.

Podczas koncertu usłyszą Państwo „Tribute to Stan Getz” suitę na saksofon tenorowy, kwintet smyczkowy, harfę i jazzowy zestaw perkusyjny skomponowaną dla Piotra Barona przez Krzysztofa Herdzina. Suita podkreśla szczególnie ważną rolę amerykańskiego muzyka w formacji polskiej sceny jazzowej, w szczególnie dla niej kreatywnej epoce przełomu lat 50 / 60 oraz wielkiego wydarzenia, jakim był występ Getza w roku 1960, w Polsce. Krzysztof Herdzin to pianista, dyrygent, aranżer, lider zespołów, producent i wykładowca akademicki, który należy do ścisłego grona najświetniejszych muzyków swojego pokolenia.

Pomimo faktu, że na ogół kojarzy się go głównie ze sceną jazzową, jest równie aktywny w obszarze muzyki klasycznej, jako świetnie wykształcony absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, m.in. w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń. W swojej autorskiej dyskografii ma 20 albumów, w różnych rolach brał też udział w nagraniach ponad 200 płyt CD. Do tej pory otrzymał dziewiętnaście złotych płyt oraz sześć platynowych.

Koncert odbędzie się w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej: Aula Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM przy ul. Nowy Świat 28/30 (wejście do sali wyłącznie od strony parkingu). Bilety można nabyć w kasie biletowej przy ul. Al. Wolności 2 od pon.-czw., UWAGA ZMIANA: od godz. 11:00 do 17:00. W pt. od godz. 13:00-17:00 oraz online na stronie: https://bityl.co/BQRq

Wykonawcy:

  • Piotr Baron – saksofon
  • Marcin Jahr – perkusja
  • Marek Wroniszewski – dyrygent
  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

25 marca, godz. 19.30 Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej, UAM, Nowy Świat 28/30.

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Kultura i rozrywka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Przed nami kolejna edycja ogólnopolskiej akcji „Spokój Mamy – Wielka Wymiana Zabawek”

Przed nami kolejna edycja ogólnopolskiej akcji SPOKÓJ MAMY – WIELKA WYMIANA ZABAWEK.…