Strona główna Sport Kaliskie „Amazonki” odwiedziły uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2

Kaliskie „Amazonki” odwiedziły uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2

0
0

Reprezentantki Kaliskiego Klubu „Amazonki” odwiedziły uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Spotkanie było poświęcone profilaktyce raka piersi. Amazonki zapoznały uczniów z metodami badania piersi – samokontroli, która jest bardzo ważna w diagnozowaniu zmian w organizmie. Młodzież otrzymała ulotki informacyjna oraz ćwiczyła przeprowadzanie badania i wykrywania guzów na fantomie.

Czego szukasz , czyli zmiany które możesz
stwierdzić dzięki samodzielnemu badaniu :

  • zmiany skóry piersi: przebarwienia, naczyniaki, pieprzyki, celulit
  • wyciek z brodawki: poza okresem karmienia wyciek krwisty, mleczny lub bezbarwny jest nieprawidłowy
  • nadżerkę brodawki -zazwyczaj występuje w postaci nie gojącej się krosty czy owrzodzenia
  • zmianę kształtu otoczki – może zmienić swój dotychczasowy regularny kształt
  • zmianę kształtu lub wielkości piersi – piersi mogą niesymetrycznie zmienić swój wygląd;
  • wyczuwalny ograniczony guzek piersi
  • wciągniętą brodawkę sutkową, która dotychczas wyglądała normalnie
  • obrzęk pod pachą
  • powiększenie lub obrzęk węzłów chłonnych

Podczas wykonywania badania kobieta powinna przez cały czas pozostać w pozycji leżącej na plecach, tak aby utkanie gruczołów piersiowych uległo maksymalnemu spłaszczeniu w stosunku do klatki piersiowej. Zmniejszenie grubości badanego gruczołu ma szczególne znaczenie w przypadku kobiet z dużymi piersiami. W celu spłaszczenia bocznej części badanego gruczołu piersiowego w stosunku do klatki piersiowej kobieta powinna położyć się na przeciwnym biodrze, jednocześnie obracając ramiona w taki sposób, aby górna połowa ciała spoczywała całą powierzchnią na plecach, a ręka po stronie badanego gruczołu ułożona była częścią grzbietową na czole.

W celu uzyskania spłaszczenia po przyśrodkowej stronie gruczołu piersiowego kobieta powinna leżeć płasko na plecach i przesunąć łokieć ku górze, aż zrówna on się z poziomem barku.

Obszar badania

Gruczoł piersiowy zajmuje obszar bocznie aż do linii pachowej oraz ku górze aż po okolicę obojczykową. Badanie wykonane jest poprawnie jeśli obejmuje ono prostokątne pole położone pomiędzy obojczykiem, a dolną linią biustu oraz pomiędzy linią środkową mostka przyśrodkowo i linią pachową środkową bocznie.

Sposób wykonania (ułożenie dłoni i palców, ruch i nacisk)

Badanie palpacyjne rozpoczynamy w okolicy pachowej i kontynuujemy w linii prostej ku dołowi wzdłuż linii pachowej środkowej, aż do dolnej linii biustu.

Palce przesuwają się wtedy przyśrodkowo i badanie palpacyjne jest kontynuowane ku górze klatki piersiowej w linii prostej, aż do wysokości obojczyka. Powtarzając ten manewr pokrywamy w ten sposób całą powierzchnię prostokąta. Aby nie pominąć najmniejszego fragmentu utkania gruczołu piersiowego umowne pasma, wzdłuż których prowadzi się badanie, powinny się pokrywać. Badanie kontynuujemy aż do momentu osiągnięcia dolnego przyśrodkowego rogu wyznaczonego umownie prostokąta (należy pamiętać o zmianie ułożenia ręki).

Trzy palce środkowe badającego składa się razem przy nieco ugiętych stawach śródreczno-paliczkowych. Opuszki palców stanowią powierzchnię wykrywającą zmiany.

Badający wykonuje koliste ruchy palców środkowych, jak gdyby okrążał brzeg monety pięćdziesięciogroszowej. Nad każdym takim miniobszarem należy wykonać trzy okrążenia, nasilając stopniowo nacisk: od słabego, mającego na celu wykrycie zmiany położonej powierzchownie, przez umiarkowany mający na celu stwierdzenie zmiany położonej w warstwie pośredniej, do mocnego docierającego do warstw gruczołu piersiowego położonych przy ścianie klatki piersiowej.

Badanie palpacyjne okolicy nadobojczykowej oraz okolicy pachowej w poszukiwaniu powiększonych węzłów chłonnych jest integralną częścią badania i nie powinno być pominięte, podobnie jak oglądanie samych piersi. Najpowszechniej zaleca się oglądanie piersi, gdy kobieta stoi przodem do badającego (lub przed lustrem), z rękami opuszczonymi wzdłuż ciała. Możliwa jest wówczas ocena symetrii piersi i brodawek, ich ewentualnego wciągnięcia, zmian skórnych lub zmian samych brodawek. Ocena oglądaniem winna być wykonana przed zamierzonym badaniem palpacyjnym.

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Sport

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

SPORT. Tytuł Polonijnego Mistrza Europy 2024 dla siatkarskiej drużyny z Austrii

Od 9 do 12 listopada 2024 roku w hali kaliskiej Areny odbyła się III edycja Polonia Euro V…