Miejska biblioteka zdobyła kolejne dofinansowanie w ramach programu „Patriotyzm jutra”. Jej edukacyjny projekt zatytułowany „Każde pokolenie ma własny czas” przewiduje warsztaty dla licealistów i studentów poświęcone dźwiękowej i filmowej rejestracji „świadków historii” z najbliższego otoczenia.
„Każde pokolenie ma swój czas” to projekt edukacyjny skierowany do młodzieży realizowany w ramach Społecznego Archiwum Kaliszan powołanego ponad rok temu przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Ma zainteresować młodzież historią regionalną w niekonwencjonalny sposób, uzmysławiając jej, że wiedzę można czerpać nie tylko z dokumentów źródłowych przechowywanych w bibliotekach, archiwach czy muzeach, ale także poprzez spotkanie i rozmowy z ich najbliższymi. Reprezentujący starsze pokolenia (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie) stanowią nieocenione źródło wiedzy o życiu codziennym. To oni są świadkami i bohaterami historii rozgrywającej się w ich małej ojczyźnie. Ich doświadczeń i przeżyć nie znajdziemy w podręcznikach.
Projekt zakłada organizację warsztatów kształtujących umiejętności prowadzenia wywiadów, rejestracji audio i wideo rozmów oraz digitalizacji rodzinnych archiwów, stanowiących bezcenne, choć wciąż niedoceniane źródło wiedzy o historii i życiu mieszkańców miast, miasteczek oraz wsi. Pragniemy nauczyć młodzież odnajdywania ciekawych ludzi, których historie nie zostały dotąd opisane oraz miejsc i zdarzeń, które pominęli historycy w dotychczasowych publikacjach. Będziemy się koncentrować na rozmowach o doświadczeniach życia codziennego, upamiętniając jednocześnie ważne momenty w historii Kalisza i jego mieszkańców.
WARSZTAT REPORTERA – zaplanowany na 10 października poprowadzi Piotr Wojtasik – dziennikarz i prezenter telewizji TVN. Zajęcia poświęcone będą sposobom umiejętnego rozmawiania ze świadkami historii, którzy nie zawsze chcą wracać pamięcią do wydarzeń z przeszłości oraz metodom weryfikacji gromadzonych materiałów.
WARSZTAT REJESTRACJI DŹWIĘKU I OBRAZU – zaplanowany na 18 października poprowadzi Tomasz Wojciechowsky, dziennikarz i producent telewizyjny oraz wykładowca Studium Animatorów Kultury. Zajęcia poświęcone będą technikom nagrywania audio i wideo oraz podstawowym zasadom postprodukcji dokumentów.
POŁĄCZENI HISTORIĄ – spotkania uczestników warsztatów z wybranymi przez nich świadkami historii, które koordynował będzie Robert Kuciński, dyrektor MBP w Kaliszu oraz wieloletni dziennikarz, odbywać się będą w dniach od 30 października do 17 listopada 2023 roku. Ma to być praktyczny sprawdzian zdobytych na warsztatach umiejętności, którego efektem będą nagrania audio i wideo.
Projekt „Każde pokolenie ma własny czas” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra oraz Miasta Kalisz.
PZA / za MBP