Strona główna Sport Mocny finisz! Amelia Błażejewska medalistką mistrzostw Polski w chodzie sportowym

0
1

Amelia Błażejewska, zawodniczka UKS 12 Kalisz w pięknym stylu wywalczyła brązowy medal mistrzostw Polski juniorek młodszych w chodzie sportowym. Na podium stanęła dzięki ambitnej walce na ostatnim kilometrze rywalizacji.

52. PZLA Mistrzostwa Polski U18 odbyły się w miniony weekend w Radomiu. Nasze miasto reprezentowali zawodnicy klubu UKS 12 Kalisz, spośród których największe szanse na podium mieli chodziarzy. Zwłaszcza startująca na dystansie 5 km Amelia Błażejewska. Utalentowana podopieczna trenera Pawła Wiśniewskiego spisała się … na medal, kończąc rywalizację na trzecim stopniu podium.

Chód juniorek był jednym z najszybszych w historii tych zawodów, a co za tym idzie szalenie emocjonującym i pełnym dramaturgii. Aż sześć uczestniczek tej konkurencji pokonało barierę 26 minut, co dla zawodniczek 16-17 letnich jest dużym wyzwaniem. Od początku rywalizacji mocne tempo narzuciła tegoroczna liderka krajowych list Magdalena Czwojdrak z Orkana Środa Wlkp., która długo utrzymywała blisko 30 – metrową przewagę nad główną faworytką zawodów Magdaleną Żelazną z AZS AWF Gorzów Wlkp. Jasnym było, że to właśnie między tymi zawodniczkami rozegra się bój o złoto i mistrzowski tytuł. Ostatecznie zwyciężyła Żelazna, a druga była Czwojdrak. Walka o brąz, równie emocjonująca, rozegrała się pomiędzy Amelią Błażejewską i Olgą Krzyżanowską z Pomeranii Szczecinek.

Amelia długo szła na 9. Pozycji, w grupie pościgowej. Na czwartym kilometrze nastąpił kryzys i rywalka odeszła na 6-7 metrów. I wtedy właśnie nasza zawodniczka pokazała wielki hart ducha. Dogoniła przeciwniczkę, a na ostatnim kilometrze ostro zaatakowała, przechodząc go najszybciej ze wszystkich zawodniczek i ciesząc się ostatecznie z brązowego medalu – relacjonuje trener Paweł Wiśniewski.

W Radomiu Błażejewska przekroczyła metę z czasem 25:17.47, który jest jej nowym rekordem życiowym, lepszym od poprzedniego o prawie 40 sekund. To drugi w tym roku medal zawodniczki UKS 12 Kalisz na imprezie rangi mistrzostw Polski. W lutym została bowiem halową wicemistrzynią kraju. W tej samej konkurencji rywalizowała jeszcze druga z kaliszanek, Anna Sobiś, która sklasyfikowana została na 21. miejscu, z nową „życiówką” wynoszącą 30:57.06.

Z kolei w chodzie juniorów młodszych na 10 km wystartował Jan Rosiewicz. Czas jaki uzyskał – 54:24.32 – dał mu ostatecznie 5. lokatę.

A już w ten weekend przed reprezentantami kaliskiej „Dwunastki” ostatni w sezonie akord imprez mistrzowskich. W Słupsku rywalizować będą w krajowym czempionacie młodzików, czyli zawodników 14-15 letnich. Oby wyjazd na Pomorze okazał się szczęśliwy dla młodych kaliskich lekkoatletów.