Na wydziale medycznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu zostało otwarte Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej, w którego skład wchodzą; sala opieki pielęgniarskiej – wysokiej wierności, sala symulacji z zakresu ALS, sala symulacji z zakresu BLS, sala ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich oraz sala ćwiczeń umiejętności technicznych.
Gratulacje i podziękowania złożył władzom i pracownikom uczelni Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu to marka, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Renomowana uczelnia z bogatą ofertą dynamicznie dostosowuje się do potrzeb rynku pracy, a szczególny nacisk kładzie na przekazywanie wiedzy w sposób rzetelny oraz innowacyjny. Dziś mam przyjemność uczestniczyć w otwarciu Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej, utworzonego przy wsparciu funduszy unijnych. To kolejny krok w rozwoju kaliskiej uczelni. Dzisiejsza uroczystość stanowi nie tylko o rozwoju kaliskiej uczelni, ale również o rozwoju Kalisza, jako wszechstronnego ośrodka akademickiego. Gratuluję realizacji projektu i życzę kolejnych tak udanych inicjatyw, służących w długofalowej perspektywie społeczności naszego miasta.
Metody symulacji, które będą dostępne dla studentów, to przede wszystkim znakomita możliwość praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy w kontakcie z pacjentem. Nie tylko znajomość procedur medycznych, ale umiejętność ich wykonywania, będzie ogromnym atutem absolwentów PWSZ przy rozpoczęciu pracy w służbie zdrowia.
Projekt „Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej w PWSZ w Kaliszu” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Oś V. Wsparcie dla obszaru zdrowia, Działanie 5.3 Wysoka jakość kształcenia na kierunkach medycznych, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Poprawa jakości kształcenia to główny cel projektu. Będzie on realizowany wraz z partnerem – Szpitalem Powiatowym we Wrześni, który ma bogate doświadczenie w zakresie świadczenia usług medycznych oraz wdrażania programów unijnych.
Poprawa jakości kształcenia nastąpi w wyniku wdrożenia programu rozwojowego i utworzenia Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej w oparciu o rekomendacje zawarte w raporcie z audytu oceniającego MCSM. W ramach realizacji personel dydaktyczny uczelni zostanie przeszkolony w zakresie wdrażania i prowadzenia zajęć metodami symulacji medycznej oraz zostaną opracowane scenariusze symulacyjne, które zostaną wprowadzone do programu studiów.
W wyniku wprowadzenia tych metod studenci kierunku pielęgniarstwo nabiorą unikalnych umiejętności w zakresie wykonywania czynności medycznych, zostanie im przekazana umiejętność praktycznego zastosowania wiedzy w kontakcie z pacjentem. Prowadzenie zajęć metodami symulacji medycznej umożliwi studentom naukę technik samodoskonalenia, co w efekcie przyniesie umiejętność uczenia się przez całe życie. Jest to istotne z uwagi na bardzo szeroki zakres umiejętności potrzebnych w trakcie wykonywania zawodu w różnych obszarach (np. chirurgii, pediatrii, geriatrii itp.). Nabycie praktycznej umiejętności wykonywania procedur medycznych jeszcze przed rozpoczęciem pracy w podmiotach leczniczych ma istotne znaczenie dla dobrego wejścia na rynek pracy. Umożliwi to absolwentom uczelni rozpoczęcie pracy z pewnością swoich umiejętności, czego oczekują pracodawcy.
Gości zaproszonych na otwarcie Centrum powitał Wojciech Grzelak, szef Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej. W uroczystości uczestniczyli: Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej Stanisław Karczewski, Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza i wiceprezydent Mateusz Podsadny, władze PWSZ, zaproszeni naukowcy, samorządowcy i studenci.