Na terenie byłego zakładu karnego przy ul. Łódzkiej w Kaliszu ma powstać Izba Muzealna Służby Więziennej. Pomysłodawcy przedsięwzięcia apelują o przekazywanie pamiątek, które zasilą zbiory placówki. Muzeum ma ukazać historię więziennictwa polskiego na przestrzeni XIX i XX wieku.
Izba Muzealna Służby Więziennej, która ma powstać w byłym zakładzie karnym, to doskonały pomysł na przybliżenie mieszkańcom historii więziennictwa polskiego na przestrzeni XIX i XX wieku. Każde tego typu działania, upamiętniające minione wydarzenia, są ważną lekcją historii, cennym źródłem wiedzy i kolejnym elementem tworzącym mapę kulturalnych miejsc w Kaliszu.
– Dziękuję pomysłodawcom przedsięwzięcia. Cieszę się, że miasto ma szansę na pozyskanie jeszcze jednego obiektu, który będzie służył mieszkańcom i turystom – mówił podczas spotkania z dziennikarzami wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.
Twórcy Izby Muzealnej Służby Więziennej proszą o przekazywanie przedmiotów codziennego użytku, fotografii, pocztówek, dokumentów, listów i pamiętników, prasy – a także elementów ubioru, umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia służby więziennej, zabytkowych urządzeń oraz wyrobów rzemieślniczych i artystycznych świadczących o historii polskiej kultury, przemianach społecznych i gospodarczych. Czekają także na pamiątki związane z osobistymi losami darczyńców i ich rodzin oraz świadectwa wyjątkowych czynów funkcjonariuszy służby więziennej, którzy działali w czasach okupacji nazistowskiej i systemu komunistycznego: fotografie, pocztówki, dokumenty, listy, świadectwa, pamiętniki, rysunki, grypsy. Szczególnie ważne są także przedmioty związane z polską drogą do niepodległości – zarówno tej w 1918 r. jak i w 1989 r.
Pamiątki wejdą w skład tworzącej się kolekcji. Część ofiarowanych przedmiotów trafi również na wystawę stałą do Sali Tradycji Służby Więziennej mieszczącej się na Kampusie Mundurowym Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Kaliszu, a wszystkie inne dary zostaną należycie zabezpieczone z myślą o badaczach przeszłości i przyszłych wystawach czasowych.
Na wystawie przedstawione zostaną także struktury resortu bezpieczeństwa i szczegółowe metody działania bezpieki, od władz i urzędów centralnych poprzez oficerów operacyjnych, śledczych, sędziów i prokuratorów, aż po służbę więzienną.
– Każde wspomnienie jest cenne, każdy eksponat jest ważny. Pamiątki można przekazywać w drodze darowizny lub udostępnić w czasowy depozyt. Muzeum może także wykonać ich kopię lub digitalizację – podkreślają organizatorzy.
Pomieszczenia Izby Muzealnej Służby Więziennej docelowo będą służyły do realizacji szeroko rozumianych programów profilaktyczno-edukacyjnych, które są realizowane na podstawie podpisanych porozumień wspólnie z przedstawicielami podmiotów zewnętrznych, instytucji, organizacji oraz placówek edukacyjnych oraz osób chcących poznać historię naszej służby.
Przekazanie lub udostępnianie świadectw przeszłości jest możliwe po wcześniejszym skontaktowaniu się i umówieniu z pracownikami Izby Muzealnej Służby Więziennej w Kaliszu – por. Andrzejem Gałdusińskim pod numerem 500 215 228 lub z koordynatorem akcji zbierania pamiątek – dr Bartoszem Kułanem pod numerem 692 249 759 lub za pośrednictwem maila: promocja@swws.edu.pl
za. UM