Strona główna Aktualności „NIE dla grodzenia rzek”. Rusza społeczna akcja stowarzyszenia „Prosna od Źródeł” [FOTO]

„NIE dla grodzenia rzek”. Rusza społeczna akcja stowarzyszenia „Prosna od Źródeł” [FOTO]

0
0

Członkowie stowarzyszenia „Prosna od źródeł” ustawili symboliczne certy – herbowe ryby tej rzeki – naprzeciw progów wodnych w Kaliszu. W najbliższych tygodniach akcja będzie powtarzana przed kolejnymi przeszkodami, pokazując, jak złym, szkodliwym i niepotrzebnym zjawiskiem jest grodzenie rzek.


Rzeki są żywymi organizmami i złożonymi ekosystemami. Każda ingerencja człowieka, nawet stosunkowo niewielki próg wodny, może powodować ogromne straty w przyrodzie. Wiele gatunków ryb, które od tysięcy lat migrują w górę rzeki, nie jest w stanie pokonać takiej przeszkody i dotrzeć do miejsc tarliskowych. Aby zwrócić uwagę na ten problem, rusza akcja stowarzyszenia „Prosna od Źródeł”.

Chcemy w ten sposób uwrażliwić społeczeństwo na problem dewastacji środowiskowej oraz dotrzeć z przekazem do osób i instytucji odpowiedzialnych za planowanie, modernizacje i wdrażanie projektów hydrotechnicznych na naszych rzekach – mówi Maciej Garbowicz, autor projektu.

Fot. Maciej Garbowicz

Grodzenie rzek ma daleko idące konsekwencje. Użyta w manifeście artystycznym ryba jest jedynie symbolem. Certa (Vimba vimba) to gatunek ryby wędrownej, która niegdyś masowo przypływała z Morza Bałtyckiego do Prosny. W wyniku powstania jazów, m.in. w Jastrzębnikach i Kościelnej Wsi, od połowy XX wieku jej naturalna populacja jest w zaniku. Pojedynczo spotykane ryby tego gatunku są dziś jedynie efektem sztucznych zarybień.

Maciej Garbowicz – kaliszanin z urodzenia, architekt wnętrz z wykształcenia, podróżnik, wędkarz i fotograf. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pasja związana z rzekami zaowocowała pracą magisterską poświęconą problematyce komponentów architektonicznych w krajobrazie rzek. W ramach autorskiego projektu „Prosna od źródeł” popularyzuje ochronę rzek i ich naturalnych zasobów.

Uczestnik wypraw nad rzeki Kamczatki, dorzecza Gangesu, Amazonki oraz Orinoko. Publikował na łamach takich tytułów, jak „Sztuka Łowienia”, „Wędkarstwo 360”, „Wędkarski Świat” i „Wiadomości Wędkarskie”.

Fot. Maciej Garbowicz

PZA / za Maciej Garbowicz

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

ToTo Sushi. Najświeższe składniki i nowoczesne podejście do tradycyjnej japońskiej kuchni

Poczuj cudowną atmosferę i pozwól od razu przenieść się do Japonii. ToTo Sushi w Kaliszu t…