W czwartek, 21 listopada przypadał Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Do akcji edukacyjnej uświadamiającej jak szkodliwe jest palenie papierosów włączyli się uczniowie z kaliskich szkół. Za pomocą smokolizerów sprawdzali poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Młodzież odwiedziła także kaliski ratusz i wiceprezydenta Grzegorza Kulawinka.
Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia, przy współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka w Kaliszu oraz Zespołem Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej zorganizowali trzy punkty informacyjno-pomiarowe, w których można m.in. sprawdzić poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Pojawiły się one: na Głównym Rynku, przy fontannie Noce i Dnie oraz w Zespole Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej przy ul. Złotej.
Ponadto w Zespole Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej odbywa się również debata oxfordzka na temat palenia i kampania fotograficzna „Nie palę, bo…”. Oprócz badań smokolizerem, młodzież przeprowadza ankietę, która pokaże stosunek uczniów do palenia oraz ich nawyki. Podczas najbliższych zajęć wychowawczych zaplanowano także pogadanki na temat palenia, z uwzględnieniem zagrożeń związanych z e-papierosami.
Warto wiedzieć, że e-papierosy są często mylnie przedstawiane jako zdrowsza alternatywa dla tradycyjnych papierosów. W Polsce e-papierosy pali ok. 1,5-1,7 miliona osób. Choć wydaje się, że są mniej szkodliwe, niż tradycyjne papierosy, to nieznany jest ich długofalowy wpływ na zdrowie zarówno palących, jak i biernych palaczy.
Badania porównawcze przeprowadzone w 2011 i w 2014 roku wśród uczniów w wieku 15-19 lat wskazują, że liczba polskich nastolatków, którzy próbowali e-papierosów wzrosła od 2011 roku sześciokrotnie.
E-papieros (elektroniczny inhalator nikotyny, EIN) to zasilane akumulatorem urządzenie inhalacyjne, dające użytkownikowi podobne wrażenia jak przy paleniu tradycyjnych papierosów. Nie zawierają tytoniu, lecz preparat w postaci płynu, tzw. liquid, który składa się m.in. z nikotyny – substancji psychoaktywnej o silnych właściwościach uzależniających.
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. W Polsce obchodzony jest od 1992 roku. Jego celem jest realizacja planu Europy wolnej od dymu tytoniowego poprzez organizowanie kampanii zdrowotnych.