Nasiona łąk kwietnych lub traw otrzymają mieszkańcy, którzy w czerwcu zgłoszą się do Urzędu Miasta. Akcja ma na celu promowanie działań proekologicznych: łąki kwietne zdobią miasto, są przyjazne dla owadów i pomagają zatrzymać wilgoć w glebie.
Program Kalisz (za)kwitnie będzie realizowany przez cały czerwiec. Wnioski można składać elektronicznie lub w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza. Nasiona otrzymają kaliszanie, którzy wypełnią formularz, a w nim wskażą konkretne miejsce – wymogiem jest, by teren należał do Miasta – i zadeklarują chęć zadbania o łąkę – przynajmniej w początkowej fazie wzrostu.
Rolą urzędu będzie ocena, czy na wskazanym terenie lepiej urośnie tradycyjny trawnik czy łąka kwietna. Uczestnik programu otrzyma do 1 kg nasion zieletrawy lub do 50 dag mieszanki łąki kwietnej.
Dodatkowo, aby zachęcić mieszkańców do ukwiecania nawet niewielkich „poletek” w przestrzeni miasta, prezydent Krystian Kinastowski rozda dwieście miniłąk kwietnych. – To taka nietypowa, „zielona” korespondencja z Ratusza. W każdej z dwustu kopert znajduje się specjalna mieszanka roślin jednorocznych i wieloletnich, których kwiaty są chętnie odwiedzane przez pszczoły, trzmiele i inne owady zapylające. Zawartość wystarczy na obsianie kilku metrów kwadratowych terenu. Nasiona można wymieszać z trawą, dosiać na rosnącym trawniku czy w donicy balkonowej. Zachęcam, rozejrzyjmy się wokół siebie. Może w pobliżu bloku czy na podwórku jest miejsce na łąkowe kwiaty? – mówił prezydent Krystian Kinastowski podczas spotkania z przedstawicielami mediów.
W „zielonych” kopertach znajduje się mieszanka jednorocznych i wieloletnich roślin przyjaznych owadom zapylającym, jak chaber bławatek, cząber ogrodowy, facelia błękitna, gipsówka wytworna, koniczyna biała, koper ogrodowy, złocień właściwy, krwawnica pospolita, krwawnik pospolity dziki, nagietek lekarski, rumianek pospolity, stokrotka pospolita dzika, złocień właściwy.
Dzikie kwiaty nie tylko pięknie ozdobią skrawek zieleni, ale będą także domem i stołówką pożytecznych owadów i innych małych zwierząt. Łąki kwietne nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji, a dzięki różnorodności biologicznej, stanowią naturalną ochronę dla innych roślin.
Nasiona łąk kwietnych rozdamy mieszkańcom 6 czerwca, kiedy to zniesione zostaną obostrzenia związane z epidemią.