Właściciele i zarządcy nieruchomości znajdujących się na terenie Kalisza są zobowiązani do przeprowadzania deratyzacji. Zwalczanie gryzoni, insektów i szkodników zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych.
Jak informuje Urząd Miasta Kalisza, obowiązek deratyzacji wynika z zapisów zawartych w „Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Kalisza”. Deratyzacja musi być przeprowadzana dwa razy w ciągu roku – w kwietniu i wrześniu, m.in. w węzłach ciepłowniczych, korytarzach, piwnicach, zsypach, osłonach śmietnikowych, pomieszczeniach produkcyjnych i magazynowych. W razie konieczności, gdy na danym obszarze pojawią się gryzonie, teren należy odkazić niezależnie od wyznaczonych terminów.
– Do zwalczania gryzoni należy używać preparatów ogólnodostępnych, zatwierdzonych do stosowania na terenie Polski. Takich, które mają wysoką skuteczność i wydzielają jak najmniej toksyn – informuje Anna Błaszczyk z Kancelarii Prezydenta Miasta Kalisza. – Miejsca, w których przeprowadzono deratyzację, mogą zostać poddane kontroli.
Szczury i myszy rozmnażają się bardzo szybko i niszczą wszystko wokół siebie, dlatego tak ważne jest, aby niezwłocznie wykryć pojawienie się gryzoni w domu. Są one przede wszystkim nosicielami niebezpiecznych chorób: świerzbu, salmonellozy, chorób pasożytniczych oraz innych zatruć pokarmowych.
Osiedlając się w domu lub mieszkaniu, szczury i myszy niszczą żywność. Oprócz jedzenia gryzonie powodują inne szkody, na przykład niszczą przewody telefoniczne, kable internetowe, elektryczne i rury kanalizacyjne. Szczury są dość agresywnymi szkodnikami i w chwili zagrożenia mogą atakować ludzi.
Zapobieganie i ochrona domu przed szczurami i myszami:
- Zapobieganie rozpanoszeniu się myszy i szczurów w mieszkaniu, prywatnym domu, firmie powinno być przeprowadzane regularnie, aby później nie trzeba było niszczyć całej hordy gryzoni.
- Mieszkanie powinno być regularnie czyszczone, łącznie ze wszystkimi kątami, aby upewnić się, że wszystkie szczeliny i otwory zostały zamknięte.
- Kanały wentylacyjne należy zakrywać metalową siatką o drobnych oczkach (lepiej jest przymocować ją za pomocą śrub lub wkrętów, aby w razie potrzeby szybko usunąć zabezpieczenie).
- Nie pozostawiać śmieci przy wejściu do mieszkania lub w pobliżu rynny.
- Opuść pokrywę toalety, ponieważ szczury mogą pływać i spokojnie poruszać się po kanałach.
- Używać moskitier i zamykać okna, wychodząc z domu, ponieważ szczury mogą się poruszać po ścianach i drzewach.
- Nie zawsze kot poradzi sobie z przepędzeniem szczura, złapie mysz, ale duże gryzonie są często bardzo silne i zwinne, więc kot może zostać poważnie ranny.
- Możliwe jest zainstalowanie specjalnego systemu bezpieczeństwa i ochrony tzw. odstraszaczy ultradźwiękowych. Do czasu, gdy sytuacja nie wymknie się spod kontroli, takie urządzenia chronią tylko jakiś czas terytorium przed niebezpiecznym gryzoniem, poza tym szczury to inteligentne zwierzęta i może to nie zadziałać.