Strona główna Aktualności Ogromna tragedia przy ul. Serbinowskiej w Kaliszu. Nie żyje 5-cio miesięczne dziecko

Ogromna tragedia przy ul. Serbinowskiej w Kaliszu. Nie żyje 5-cio miesięczne dziecko

1
13

Ogromna tragedia w jednym z mieszkań bloku przy ul. Serbinowskiej w Kaliszu. We wtorek, 29 grudnia przed godziną 14.00 służby ratunkowe zostały poinformowane o nagłym zatrzymaniu krążenia u 5-cio miesięcznego niemowlęcia. O życie maleńkiego chłopca walczyły aż trzy Zespoły Ratownictwa Medycznego. Niestety na pomoc było już za późno.


Do tragedii doszło we wtorek, 29 grudnia. Dyspozytor pogotowia ratunkowego otrzymał zgłoszenie dotyczące braku oddechu u niemowlęcia. Na chwilę obecną nie wiadomo co było bezpośrednią przyczyną zgonu chłopca. Niewykluczone, że doszło do tzw. „śmierci łóżeczkowej”.

Mamy tutaj przede wszystkim do czynienia z ogromną rodzinną tragedią. Niestety zmarło 5-cio miesięczne dziecko. Nic nie wskazuje na to, że doszło do popełnienia przestępstwainformuje portal Kalisz24 INFO asp. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Śmierć łóżeczkowa – co to jest?

Śmierć łóżeczkowa, czasem nazywana też nagłą śmiercią łóżeczkową, to nazwa potoczna medycznej jednostki jaką jest zespół nagłego zgonu niemowląt (SIDS – ang. sudden infant death syndrome). Termin ten oznacza nagłą śmierć, która dotyka na pozór zupełnie zdrowe dziecko. Choć nazwa jest sugestywna, do śmierci łóżeczkowej nie zawsze dochodzi w łóżku, a nawet nocą. Zazwyczaj jednak ma ona miejsce w trakcie snu niemowlęcia (95 proc. przypadków), rzadziej podczas czuwania. Generalnie oględziny i autopsja ciała nie wskazują na cierpienie dziecka. Śmierć łóżeczkowa uznawana jest za główną przyczynę zgonów niemowląt od 1. miesiąca do 1. roku życia.


Na czym polega śmierć łóżeczkowa?

Podczas snu dziecko popada w bezdech. Może to być związane z błędem neuroprzekaźnictwa (mózg nie kontroluje oddychania, zapomina o nim). Tętno dziecka pod wpływem niedotlenienia ustaje. Następuje śmierć łóżeczkowa. Zazwyczaj orzeka się ją, gdy nigdy nie zdiagnozowano u niemowlęcia żadnych problemów zdrowotnych, w tym wad wrodzonych.

Szczyt ryzyka poniesienia przez niemowlę śmierci łóżeczkowej to 12. tydzień życia. Najczęściej dotyka niemowlaki od 2 do 4 miesięcy. Mimo to grupa ryzyka jest szersza. Przyjmuje się, że problem może dotknąć już w w 5. tygodniu życia. Do jakiego wieku śmierć łóżeczkowa jest zagrożeniem dla dziecka? Okazuje się, że nawet do 6. miesiąca życia. Później ryzyko diametralnie spada.

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności

Jeden komentarz

  1. Bas

    9 czerwca 2021 w 13:10

    Dlatego zachęcam, polecam i wręcz namawiam na kupowanie czujników oddechu. Zwłaszcza mocowane do pieluszki, można zabrać idąc na spacer. Dzięki temu spałam spokojnie, wystarczyło kilka sekund braku oddechu i czujnik najpierw wibrował budząc dziecko, później by dawał głośny alarm. Jako matka wcześniaka wiem co to ryzyko bezdechu, które niestety zdarza się również dzieciom urodzonym w terminie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

„Wielka Gala Noworoczna” – Koncert Wiedeński z orkiestrą i baletem już 6 stycznia w Kaliszu

Agencja Artystyczna MUZA zaprasza Państwa w niezapomnianą, muzyczną podróż. Będzie to wyją…