Wsparcie dla uczniów kształcących się w zawodach: operator obrabiarek skrawających, mechatronik i elektromechanik było możliwe dzięki ścisłej współpracy pomiędzy SPPL „Wielkopolski Klaster Lotniczy”, Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kaliszu i Zespołem Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu.
W miniony czwartek, 22 czerwca odbyło się uroczyste podsumowanie aktywności i wręczenie stypendiów dla absolwentów pierwszej edycji grupy patronackiej WKL.
– Pierwsza edycja grupy patronackiej WKL to dobry początek i perspektywa dla rozwoju kształcenia zawodowego dla branży przemysłu lotniczego w Kaliszu i regionie – mówiła Magdalena Sekura-Nowicka, Dyrektor CWRKDiZ w Kaliszu, otwierając spotkanie. – Jest to możliwość bezpośredniej pracy z młodzieżą i uświadomienia im możliwości przemysłu, zachęcenia do rozwoju zawodowego na lokalnym rynku pracy – kontynuowała.
W ciągu mijającego roku szkolnego 15 uczniów kształcących się w szkole branżowej I stopnia brało udział w programie stypendialnym finansowanym przez firmy zrzeszone w WKL, ale także było objętych wsparciem ze strony CWRKDiZ w Kaliszu w zakresie rozwoju kompetencji społecznych i przygotowania do wejścia na rynek pracy. Uczniowie uczestniczyli również w wizytach studyjnych w zakładzie Volkswagen Września oraz Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach, gdzie zapoznali się z realiami pracy w przemyśle.
O stypendia uczniowie rywalizowali ze sobą w trzech kategoriach: średniej ocen z przedmiotów zawodowych, frekwencji, a także w zakresie ocen z zachowania. Ostatecznie zostały one przyznane następującym uczniom:
- I MIEJSCE (1.000 zł) – Kacper Siuda, CKZiU w Kaliszu
- II MIEJSCE (800 zł) – Damian Golicki, CKZiU w Kaliszu
- III MIEJSCE (500 zł) – Kacper Latański, ZSZ w Kaliszu
Wyróżnienie:
- IV MIEJSCE – Nikodem Michalak, CKZiU w Kaliszu
– Udział w grupie patronackiej to nie gadżety, upominki, nawet nie wizyty studyjne, ale możliwość poznania potencjału, możliwości przemysłu lotniczego i już na etapie szkoły branżowej związania z nim swojej zawodowej przyszłości – mówił Jacek Kwieciński, Dyrektor Personalny, Członek Zarządu Pratt&Whitney Kalisz Sp. z o.o.
Spotkanie było także okazją do osobistych rozmów uczniów z pracodawcami, w celu uzyskania informacji o możliwości podjęcia pracy, stażu czy praktyk. Dzięki tej formie bezpośredniej współpracy, młodzi Absolwenci mogli przeprowadzić swoje pierwsze wstępne rozmowy o pracę z kluczowymi przedstawicielami firm grupy patronackiej.
Wręczono także podziękowania za współpracę nauczycielom praktycznej nauki zawodu: Panu Piotrowi Lewandowskiemu, Panu Tomaszowi Machelakowi, Panu Michałowi Nowakowskiemu oraz Panu Bartłomiejowi Nowickiemu z CKZiU w Kaliszu. Podziękowanie otrzymała także Pani Patrycja Lewandowska-Marurek, pedagog szkolny, która pełniła rolę opiekuna uczniów z ZSZ w kaliszu. To za ich zapał i zaangażowanie szczególnie dziękowali pracodawcy.
Już od września kolejni uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Kaliszu (elektromechanik), Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu (operator obrabiarek skrawających) oraz Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu (mechatronik) zostaną objęci wsparciem WKL „Pod skrzydłami najlepszych”.
To doskonały moment dla uczniów szkół podstawowych, którzy w drugim wyborze rozważają naukę na powyższych kierunkach – nie zastanawiajcie się, tylko dołączcie POD SKRZYDŁA NAJLEPSZYCH w grupie patronackiej WKL!
PZA / za CKZiU