Zorza polarna to spektakularne zjawisko, które zachwyca obserwatorów na niebie. Dzisiejszej nocy można było zaobserwować ją także nad – m.in – powiatem kaliskim. Mieszkańcy oszaleli z zachwytu! Swoimi zdjęciami podzielili się z nami w mediach społecznościowych.
Miniona noc minęła sporej grupie osób pod znakiem zachwytu i wpatrywania się w niebo. Wszystko za sprawą pięknego spektaklu, jaki zafundowała mieszkańcom całej Polskie zorza polarna. Zjawisko to, to efekt wzmożonej aktywności Słońca, w wyniku którego na jego powierzchni dochodzi do silnych rozbłysków, a w kierunku Ziemi podążają duże ilości plazmy.
Jak powstaje zorza polarna?
Zorza polarna powstaje w wyniku oddziaływania naładowanych cząstek – elektronów i protonów – z jonosferą Ziemi. Te cząstki są przyciągane przez pole magnetyczne naszej planety i wnikają w górne warstwy atmosfery. Tam zderzają się z atomami i cząstkami gazów, co powoduje emisję charakterystycznego światła.
Dlaczego jest widoczna nad Polską?
W ostatnich dniach doszło do silnych rozbłysków słonecznych na Słońcu, a w wyniku tego wygenerowano koronalne wyrzuty masy. Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) podała, że możliwe jest wystąpienie burzy magnetycznej kategorii G4, czyli bardzo silnej. To właśnie taka burza magnetyczna może spowodować pojawienie się zorzy polarnej nad Polską
Gdzie i kiedy można było obserwować zorzę polarną w Polsce?
Zorzę polarną można było obserwować bez problemu z terenu całego kraju, a pod postacią subtelnej łuny nawet z przedmieść miast. Ten cudowny, kolorowy spektakl dotarł do nas w postaci jednej burzy geomagnetycznej w nocy, z 10 na 11 maja.
Zorza polarna to niezwykłe zjawisko, które warto obserwować. Jeśli masz okazję, wyjdź na nocne niebo i podziwiaj tę magiczną aurorę!