Prokuratura Okręgowa w Sieradzu umorzyła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez władze Miasta Kalisza i służby porządkowe – policję, podczas marszu narodowców z 11 listopada 2021 roku. Według Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich władze Kalisza i policja powinny były marsz zatrzymać.
Po ponad roku śledztwa – prokuratura w Sieradzu umorzyła śledztwo prowadzone w kierunku przestępstwa z art. 231 par. 1 kk, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3. Przypomnijmy, że podczas marszu narodowców w dniu 11 listopada 2021 roku w Kaliszu doszło do spalenia kopii statutu kaliskiego. Pojawiały się także liczne antysemickie hasła. Według Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich władze miasta i policja powinny były marsz zatrzymać. Prokuratura w Sieradzu uznała, że nie musiały tego zrobić twierdząc, że nie było złamania prawa.
Zdaniem prokuratury: „Zachowanie osób wskazanych w zawiadomieniu nie wyczerpało znamion czynu z art. 231 kk.”
– W przedmiotowej sprawie brak było podstaw do rozwiązania zgromadzenia, jak również wydania przez organ miasta decyzji o zakazie zgromadzenia. W trakcie zgromadzenia w dniu 11 listopada 2021 roku nie doszło do bezpośredniego i poważnego zagrożenia dla publicznego bezpieczeństwa lub porządku, które mogłoby stanowić podstawę do jego ewentualnego rozwiązania – mówiła w rozmowie z radiem Eska Jolanta Szkilnik, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Sieradzu. – Na władzach państwowych ciąży obowiązek zapewnienia pokojowego charakteru zgromadzenia i zagwarantowania ochrony jego uczestnikom, bez względu na stopień kontrowersyjności przedstawianych poglądów, co policja uczyniła. W przebiegu zgromadzenia nie doszło do zakłócenia ładu i porządku prawnego. Na bieżąco kontrolowano i analizowano treści transparentów pod kątem treści antysemickich i faszystowskich. Zakwestionowane transparenty zostały zabezpieczone celem poddania dalszej analizie. Osoby, których zachowanie stanowiło wykroczenie zostały ukarane mandatami karnymi.
W trakcie zgromadzenia i bezpośrednio po zakończeniu policjanci podjęli działania ukierunkowane na ustalenie tożsamości osób, które dopuściły się ewentualnych czynów zabronionych w trakcie jego trwania i zabezpieczenia odpowiedniego materiału dowodowego, co w konsekwencji pozwoliło zatrzymać ustalone osoby, przedstawić im zarzuty i tymczasowo aresztować.
Czynności podejmowane przez funkcjonariuszy publicznych w trakcie zgromadzenia w dniu 11 listopada 2021 roku były zgodne z obowiązującymi przepisami prawnymi i działania były w ramach przyznanych im kompetencji.
Zarzuty nawoływania do nienawiści oraz znieważania grupy ludności na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych usłyszało w Prokuraturze Rejonowej w Kaliszu 4 podejrzanych. Śledztwo wciąż trwa.
PZA / za Radio Eska Kalisz-Ostrów