Strona główna Aktualności Przed nami 45. Schola Cantorum – Międzynarodowy Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej im. T. Krokosa

Przed nami 45. Schola Cantorum – Międzynarodowy Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej im. T. Krokosa

0
0

Nieco ponad 2 dni pozostały do inauguracji 45. edycji Schola Cantorum Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej im. Tadeusza Krokosa. Do zmagań o m.in. Harfy Eola przystąpi w tym roku 16 zespołów.


Tegoroczna, jubileuszowa edycja wydarzenia, potrwa od 26 do 30 czerwca. Festiwal rozpocznie tradycyjny koncert inauguracyjny, który odbędzie się w kaliskiej katedrze, w czwartek, 27 czerwca, o godzinie 19.30. Przesłuchania konkursowe zaplanowane zostały na czwartek i piątek (27 i 28 czerwca) w Państwowej Szkole Muzycznej, przy placu Jana Pawła II. Na tej samej scenie odbędzie się koncert specjalny. Podobnie jak w latach ubiegłych nie zabraknie wernisażu wystawy laureatów 29. konkursu „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną” (siedziba WPA UAM w Kaliszu). – W tegorocznym, jubileuszowym festiwalu bierze udział 16 zespołów w różnych kategoriach – mówi Małgorzata Jackowska, Wiceprezes Kaliskiego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży Schola Cantorum, organizatora wydarzenia. – Zespoły ubiegają się o Grand Prix, złote, srebrne i brązowe Harfy Eola, Harfę Bursztynową, a także tytuł ambasadora festiwalu.

Zainaugurowany w 1978 roku przez ówczesne Ministerstwo Oświaty i Wychowania Ogólnopolski Przegląd Uczniowskich Kameralnych Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” był pierwszym w Polsce tego typu wydarzeniem muzycznym adresowanym do młodzieży szkolnej i stanowi każdego roku okazję do konfrontacji osiągnięć i wymiany doświadczeń w dziedzinie upowszechniania muzyki dawnej i od 44. lat jest nieodłącznym elementem rozwoju szkolnego ruchu artystycznego. Autorami sukcesów młodych artystów są nauczyciele muzyki, dyrygenci i instruktorzy, którzy potrafią zachęcić młodzież do muzykowania.

Podczas Festiwalu organizowane są liczne imprezy towarzyszące. W kalendarz imprezy na stałe wpisał się Konkurs „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną„, a wystawa nagrodzonych w konkursie prac plastycznych otwiera każdy Festiwal. Od 2022 roku Festiwal zmienił zasięg – stał się międzynarodowy – i przyjął imię jego współtwórcy i długoletniego dyrektora, Tadeusza Krokosa.

Mimo, iż Festiwal promuje muzykę zaliczaną do „niszowych”, posiada ogromne walory edukacyjne w szerokim pojęciu kultury, a także wychowania i przygotowania młodych ludzi do świadomego i krytycznego spojrzenia na sztukę. Przyczynia się również do poszerzenia zainteresowań, uzdolnień oraz pasji, pogłębienia wiedzy oraz łączenia różnych dziedzin sztuki: muzyki, tańca i plastyki.

W tegorocznym jubileuszowym Festiwalu bierze udział 16 zespołów w różnych kategoriach, a w zmaganiach konkursowych zespoły ubiegają się o nagrodę GRAND PRIX Festiwalu, Złote, Srebrne i Brązowe HARFY EOLA i Harfę Bursztynową, a także o Tytuł Ambasadora Festiwalu.

ZAPRASZAMY w dniach: 26-30 czerwca br.
Wstęp na wszystkie koncerty wolny
Szczegółowy program na naszym fb: www.facebook.com/scholacantorumkalisz/

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Pięć osób rannych po uderzeniu BMW w przydrożne drzewo. Za kierownicą 18-latka [FOTO]

Pięć młodych osób trafiło do szpitala na skutek wypadku drogowego w gm. Godziesze Wielkie …