Strona główna Aktualności Puchar i trzy medale. Julia Maik rewelacją Letnich Mistrzostw Polski w pływaniu [FOTO]

0
0

Julia Maik z sekcji pływackiej KKS-u Kalisz zdobyła trzy medale, w tym dwa złote, podczas Letnich Mistrzostw Polski Juniorów 16-letnich w pływaniu. Podopieczna trenera Dominika Grudzińskiego została też najlepszą zawodniczką odbywających się w Lublinie zmagań.

Już pierwszego dnia imprezy rozegranej na 50-metrowym basenie Aqua Lublin reprezentantka KKS-u Kalisz zdobyła złoty medal na 50 m stylem dowolnym. Uzyskany w finale czas – 26.14 – jest jej nowym rekordem życiowym. Podopieczna trenera Dominika Grudzińskiego, pokonała w bezpośrednim pojedynku, o osiemnaście setnych sekundy, broniącą tytułu Martynę Jabłońską z Piaseczna. W ostatnim dniu mistrzostw Julia wzbogaciła medalowy dorobek o dwa kolejne krążki. Najpierw zdobyła mistrzowski tytuł w konkurencji 100 m stylem dowolnym z rekordem życiowym 57.22, lepszym od poprzedniego aż o 0,77 sekundy. Z kolei na zakończenie zawodów dołożyła brąz na dystansie 100 m stylem grzbietowym z wynikiem 1:05.60.

Wspaniałymi rezultatami Julia ugruntowała swoją pozycję najlepszej w Polsce kraulistki na sprinterskich dystansach wśród 16-letnich juniorek. Uzyskane przez nią czasy na 50 i 100 m stylem dowolnym były najlepszymi w przeliczeniu na punkty FINA w całych mistrzostwach dając odpowiednio 742 i 738 pkt. W nagrodę Julia otrzymała okazały puchar dla najlepszej zawodniczki mistrzostw – informuje Piotr Jakubczak, kierownik sekcji pływackiej KKS-u.

Warto dodać, że poza fantastycznymi rezultatami Julia Maik zaprezentowała w Lublinie niebywałą odporność psychiczną i wolę walki, gdy chwile radości i triumfu przedzieliły łzy po dyskwalifikacji za falstart w eliminacyjnym wyścigu na 50 m stylem grzbietowym – konkurencji, w której też miała medalowe szanse. To niepowodzenie wyzwoliło w zawodniczce KKS-u dodatkowe pokłady energii, które eksplodowały z podwójną mocą w ostatnim dniu rywalizacji.

W gronie uczestniczących w mistrzostwach 383 zawodników ze 119 klubów wystartowało także czworo innych pływaków KKS-u. Mikołaj Biedka dotarł do finałów B na 50 i 100 m stylem klasycznym oraz 50 m delfinem zajmując ostatecznie 13., 14. i 18. miejsce w Polsce wśród 16-letnich juniorów. Julia Kantecka wywalczyła awans do finałów B na 200 i 100 m stylem grzbietowym kończąc rywalizację odpowiednio na 14. i 16. pozycji. Julia Łakomiak i Łukasz Kardoliński w kolejnych startach znacząco poprawiali swoje rekordy życiowe, ale nie zdołali awansować do wyścigów finałowych.