Miasto Kalisz rozpoczyna realizację projektu po nazwą „Regionalna Zintegrowana Infrastruktura Informacji Przestrzennej Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej”. Unikatowe w skali województwa przedsięwzięcie ma zadanie połączyć jak najwięcej danych ze wszystkich urzędów i umieścić je na odpowiednio przygotowanych mapach internetowych, czyli geoportalach. Dziś podpisana została umowa z wykonawcą. Przewidywany czas zakończenia prac to I kwartał 2020 roku.
W imieniu Zamawiającego – Miasta Kalisza, będącego Liderem Projektu, umowę sygnował Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza, a w imieniu Wykonawcy – firmy OPEGIEKA Elbląg, Sławomir Świderski, wiceprezes zarządu. Regionalna Infrastruktura Informacji Przestrzennej Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej (w skrócie RZIIP AKO) to unikatowy w skali województwa wielkopolskiego projekt, realizowany na zasadzie partnerskiej współpracy 23 jednostek samorządu terytorialnego z obszaru Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, gdzie Miasto Kalisz występuje w charakterze Lidera Projektu.
Projekt ma za zadanie połączyć jak najwięcej danych ze wszystkich urzędów i umieścić je na odpowiednio przygotowanych mapach internetowych, czyli geoportalach, ale nie tylko. – RZIIP AKO jako System Informacji Przestrzennej, integrować będzie w sobie wiele dziedzin z zakresu: geodezji, urbanistyki, budownictwa, geografii, administracji, ochrony środowiska, informatyki, ekonomii, statystyki i wielu innych zbiorów danych, znajdujących się w zasobach urzędów jednostek powiatowych, miejskich gminnych. Przewiduje również opracowanie map akustycznych dla Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego, czy też ewidencji dróg i mostów. RZIIP AKO ma być odpowiedzią na wyzwania dnia dzisiejszego w zakresie udostępniania i jawności danych. Umożliwić szybki i powszechny dostępu do ogromnej ilości danych będących w zasobach m.in. miejskich, gminnych czy powiatowych, dzięki zastosowaniu technologii GIS – informuje Paweł Luciński z Wydziału Geodezji i Kartografii zajmujący się Systemem Informacji Przestrzennej.
Do kogo skierowany jest projekt?
Właściwie do wszystkich. Przede wszystkim mieszkańców aglomeracji, ale też innych zainteresowanych, urzędników, inwestorów. Powiązanie danych z różnych systemów informatycznych z całej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, a następnie udostępnienie ich w sposób czytelny pozwoli na zapoznawanie się z informacją bez wychodzenia z domu. Prezentacja m.in. danych geodezyjnych, planów zagospodarowania terenu, terenów inwestycyjnych, map tematycznych, zdarzeń (np. pożarów) odpowiadać ma podstawowej idei – otwartości danych i powszechnemu dostępowi do nich.
Zasób danych RZIIP AKO stanowić będą grupy tematyczne takie jak:
- Zagospodarowanie Przestrzenne,
- Gospodarka Mieniem Komunalnym,
- Komunikacja i Drogi,
- Sprawy Społeczne, Mieszkaniowe i Obywatelskie,
- Zarządzanie Kryzysowe / Bezpieczeństwo,
- Środowisko, Rolnictwo, Gospodarka Komunalna,
- Wyborcza / Budżet Obywatelski,
- Finanse / Podatki,
- Kultura / Sztuka / Sport / Turystyka,
- Edukacja,
- Urząd,
- Ortofotomapa dla terenu AKO,
- Zdjęcia ukośne dla Miasta Kalisza i Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
- Ewidencja dróg i obiektów mostowych dla JST uczestników projektu
(z wyłączeniem miasta Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego), - Mapy akustyczne dla Miasta Kalisza i Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Po co to robimy?
By zaoszczędzić czas i pieniądze. Przeniesienie danych do postaci cyfrowej pozwoli na łatwiejsze ich odszukiwanie i weryfikowanie. Powiązanie z różnymi systemami (np. dane geodezyjne z ogłoszeniami o sprzedaży terenów pod inwestycje) skróci czas potrzebny do przetwarzania i analizowania danych. Udostępnienie większości danych umożliwi zmniejszenie zapytań o dostęp do informacji publicznej. Zaoszczędzi to czas i pieniądze użytkownikom systemu, poprzez ograniczenie wizyt w urzędach. Celem projektu jest również wzrost poziomu wykorzystania technologii informatyczno-komunikacyjnych w funkcjonowaniu jednostek samorządu terytorialnego (JST) Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej (AKO) – głównie w obszarze danych przestrzennych, w tym przede wszystkim w codziennych kontaktach urzędów z odbiorcami usług publicznych, tj. mieszkańcami, partnerami społeczno-gospodarczymi, instytucjami zewnętrznymi, czy wreszcie pomiędzy samymi JST tworzącymi AKO.
Całkowity koszt realizacji projektu to prawie 8.000.000 zł. Kwota ta jest wysoka, ale aż 83% pokryje dofinansowanie ze środków UE w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Działanie 2.1. Rozwój elektronicznych usług publicznych, Poddziałanie 2.1.3. Rozwój elektronicznych usług publicznych w ramach ZIT i OSI. Dzięki temu wszystkie jednostki samorządu terytorialnego biorące udział w projekcie partycypują wyłącznie w kwocie tak zwanego wkładu własnego na poziomie około 17% kosztów projektu.