Mateusz Frąszczak, uczeń czwartej klasy kaliskiego Liceum Plastycznego został zwycięzcą konkursu na projekt logo Roku Tadeusza Kulisiewicza. Dziś odebrał od wiceprezydenta Grzegorza Kulawinka gratulacje i nagrodę – bon o wartości 700 zł brutto na zakup materiałów plastycznych oraz upominki w postaci miejskich gadżetów.
– Serdecznie gratuluję wygranej. Logo wygląda imponująco. Jestem przekonany, że Pana talent i zaangażowanie będą inspiracją dla innych młodych twórców – mówił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. –Korzystając z okazji dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w organizację konkursu. Wiceprezydent podziękował także: Janowi Matuszewskiemu, dyrektorowi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu, Marcinowi Gajowi, wicedyrektorowi ds. Liceum Plastycznego oraz przedstawicielce komisji konkursowej – Joannie Dudek, dyrektor Galerii Sztuki im. Jana Tarasina.
Do konkursu zostało zgłoszonych 39 prac. Komisja w składzie: Joanna Dudek, dyrektor Galerii Sztuki im. Jana Tarasina; Hanna Jaworowicz, kierownik Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza; Maciej Guźniczak, kierownik Zakładu Edukacji Plastycznej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; Elżbieta Zmarzła, koordynator obchodów Roku Tadeusza Kulisiewicza w Wydziale Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza wybrała trzy najlepsze projekty, a spośród nich jeden, który będzie oficjalnym logo obchodów Roku Tadeusza Kulisiewicza.
‒ Zadanie nie było łatwe, bo obejrzeliśmy bardzo dużo ciekawych i przemyślanych projektów. Ich autorzy przyłożyli się do zadania i wykonali własne dzieła, zainspirowane twórczością bądź postacią Tadeusza Kulisiewicza. Prace były ładne i estetyczne. Stworzenie logo wydaje się dość łatwe, ale to tylko pozory. Prosty symbol i krótki napis, czyli bardzo zwięzła i ograniczona forma, sprawiają, że praca nad logo jest wymagająca, zwłaszcza, jeśli ma ono być nie tylko efektowne, ale i efektywne ‒ podkreślili jurorzy.
Przypomnijmy, że w konkursie mogli wziąć udział uczniowie szkół ponadpodstawowych w wieku od 15 do 19 lat, uczestniczący w zajęciach z dziedziny sztuk wizualnych, prowadzonych m.in. przez instytucje kultury i placówki oświatowe oraz studenci. Autorami prac byli twórcy z Kalisza, Skarszewa, Żelazkowa, Ostrowa Wielkopolskiego, Radliczyc, Bystrka, Szadka, Jankowa Pierwszego, Błaszek. Najwięcej projektów powstało w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 ‒ Liceum Plastycznym. Wszystkie prace spełniły warunki regulaminowe.
Projekt logo mógł mieć dowolną formę graficzną i miał nawiązywać do postaci lub twórczości Tadeusza Kulisiewicza. Przeważały prace związane z jego dorobkiem. Logo zaprojektowane przez Mateusza Frąszczaka zostanie umieszczone na wszystkich materiałach promujących Rok Tadeusza Kulisiewicza.