Strona główna Aktualności Rzeźba „Piano-Forte” upamiętni historię 50 lat festiwalu jazzowego w naszym mieście [FOTO]

Rzeźba „Piano-Forte” upamiętni historię 50 lat festiwalu jazzowego w naszym mieście [FOTO]

0
0

Na niewielkiej zielonej przestrzeni przed gmachem Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu stanęła rzeźba „Piano-Forte” upamiętniająca historię 50 lat festiwalu jazzowego w naszym mieście. Jej autorem jest światowej klasy i sławy Polak Krzysztof M. Bednarski. Oficjalne odsłonięcie rzeźby nastąpi w czwartek, 23-go listopada o godzinie 18:00.


– Wielka postać Krzysztofa M. Bednarskiego przykuła naszą uwagę serią memoriałowych rzeźb dla Krzysztofa Kieślowskiego, Felliniego, Stańki, Szymborskiej, Pendereckiego. Rzeźby urzekły nas tym w jaki sposób artysta potrafi oddać ducha, którego trzeba w kamieniu lub w brązie zobrazować. Kiedy zaproponował formę okręgu to od samego początku nas przejęła, zajęła. Można interpretować na wiele sposobów. Pokazuje koło historii jaką ten festiwal zataczał i zatacza. W tym rozstawieniu bieli i czerni ja słyszę muzykę. Okrąg jest magicznym portalem, przez który można przejść i zanurzyć się w innym świecie dźwięków jazzowych – mówił dyrektor CKiS Dariusz Grodziński.

Rzeźba o rozmiarach 3,2 m z białego marmuru (bianco carrara) i czarnego granitu (granit szwedzki), o wartości pół miliona złotych stanęła już przed siedziba główną Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Łaziennej. Powstała w miejscu, w którym od wielu lat odbywa się jeden z najstarszych i najważniejszych jazzowych festiwali muzycznych w Polsce. Jubileusz zostanie uświetniony paroma jeszcze wydarzeniami specjalnymi, z którymi rzeźba będzie korespondować, a których klamrą i dopełnieniem będzie powstanie rzeźby „Piano-Forte” stanowiącej doskonałe przełożenie języka muzyki na materię kamienia.

Miejsce usytuowania tuż przy wejściu do budynku Centrum Kultury i Sztuki również nie jest bez znaczenia. Poza festiwalem jazzowym odbywa się tu również bardzo duża ilość imprez kulturalnych typu koncerty, festiwale, przeglądy, spektakle, spotkania z artystami i ciekawymi osobowościami. W budynku znajduje się kino oraz dwie galerie sztuki, w których cyklicznie otwierane są nowe wystawy. To usytuowanie, to doskonała okazja do popularyzowania sztuki nowoczesnej tak wybitnego artysty.

Rzeźba stanie się częścią tego miejsca, stanowiącego centrum kulturalne miasta, jednocześnie podnosząc walory estetyczne przestrzeni otaczającej budynek oraz wejścia do zabytkowego, popularnego wśród mieszkańców parku miejskiego.

– Moja rzeźba pod tytułem Piano-Forte, która stanie w Kaliszu, jest uhonorowaniem niezwykłego wydarzenia, jakim będzie 50-lecie Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych. Ponieważ muzyka zawsze jest abstrakcyjna, więc przyjąłem, że najlepszą formą dla jej wizualizacji będzie abstrakcja. Pracując nad tą koncepcją uznałem, że ideę muzyki jazzowej dobrze odda wertykalnie ustawione koło, na którego konstrukcję złożą się elementy z czarnego i białego kamienia. Zestawienie białego z czarnym nawiązuje do klawiatury. Jednak aby uniknąć dosłowności, zróżnicowałem proporcje czerni i bieli oraz wielkość elementów. Dodatkowo zwiększyłem ekspresję formy przez wysunięcie niektórych bloków poza linię okręgu. Tak zdekonstruowana forma według mnie dobrze odpowiada swobodzie jazzowej improwizacji. Koncepcja poprzedzająca powstanie rzeźby Piano-Forte na początku wydawała mi się niemal niemożliwa do zrealizowania, ponieważ moim zamiarem było przełożenie czegoś tak ulotnego i nieposkromionego jak muzyka jazzowa na twardy i nieruchomy język kamienia. Jednak odnoszę wrażenie, że to się udało. Potwierdzają to opinie krytyków sztuki, którym pokazywałem projekt – mówił podczas konferencji prasowej w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Krzysztof M. Bednarski.

Rzeźba „Piano Forte” zostanie uroczyście odsłonięta 23 listopada, o godzinie 18:00.


Krzysztof M. Bednarski – rzeźbiarz, akcjoner, twórca instalacji i obiektów, plakacista. Urodzony 25 lipca 1953 w Krakowie, mieszka i pracuje w Rzymie i Warszawie. Studiował w latach 1973–1978 na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza oraz prof. Oskara Hansena. Jeszcze jako student związany był z teatrem Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, dla którego projektował plakaty. Od 1986 roku mieszka w Rzymie, ale obecny jest również na polskiej scenie artystycznej. Jego najbardziej znaną realizacja jest instalacja rzeźbiarska „Moby Dick” z 1987 roku (w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi). Jest autorem rzeźb nagrobnych min.: Krzysztofa Kieślowskiego, Konstantego Puzyny, Wojciecha Fangora, Krzysztofa Krauzego, Ryszarda Cieślaka oraz pomników „Incontro con Federico Fellini (Rimini, 1994), Fryderyka Chopina „La note bleue” (Wiedeń, 2010), a także rzeźby „Thanatos Polski (kolekcja MN we Wrocławiu, 1984) poświęconej pamięci przyjaciół z Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Kilkakrotnie otrzymał stypendium MKiDN, a w latach 1988–1989 stypendium Rządu Włoskiego. Jest laureatem nagrody im. Katarzyny Kobro i Franco Cuomo International Award. Został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”z


Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

„Wielka Gala Noworoczna” – Koncert Wiedeński z orkiestrą i baletem już 6 stycznia w Kaliszu

Agencja Artystyczna MUZA zaprasza Państwa w niezapomnianą, muzyczną podróż. Będzie to wyją…