Strona główna Kultura i rozrywka Spektakl „Szalone nożyczki” 10 lat na scenie teatru im. Wojciecha Bogusławskiego

Spektakl „Szalone nożyczki” 10 lat na scenie teatru im. Wojciecha Bogusławskiego

0
0

Spektakl „Szalone nożyczki” w reż. Marcina Sławińskiego świętuje podwójny jubileusz: 10-lecia w repertuarze kaliskiego Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego oraz 350. pokazu spektaklu, który już w niedzielę 13 stycznia. Farsa Sławińskiego miała swoją premierę 10 stycznia 2009 roku na Dużej Scenie.

Ta kryminalna historia osadzona w salonie fryzjerskim to jedna z najpopularniejszych komedii ostatniego trzydziestolecia – w 1997 r. znalazła się w światowej księdze rekordów Guinnesa jako sztuka grana najdłużej bez przerwy na scenach amerykańskich. Bez wątpienia jest to jedno z przedstawień, które również wśród kaliskich widzów cieszy się największą i wciąż niesłabnącą popularnością. „Szalone nożyczki” to wyjątkowa sztuka, w której twórcy zawsze sytuują akcję „tu” i „teraz”, aby widzowie mogli rozpoznawać w przedstawieniu specyfikę swojego miasta. Publiczność w trakcie spektaklu staje się współtwórcą spektaklu i pomaga w rozwiązywaniu kryminalnej zagadki. Ten interaktywny teatr dzięki zaangażowaniu widzów każdego wieczoru ma inny przebieg, dlatego warto obejrzeć „Szalone nożyczki” kilka razy.

W kaliskiej inscenizacji w jedną z głównych ról – fryzjera Tonia Wziętego – wcielało się już trzech aktorów. Najdłużej w roli Tonia oglądać mogliśmy Szymona Mysłakowskiego, którego w 2015 roku zastąpił Dawid Lipiński. Obecnie (od listopada 2018) roztrzepanego właściciela „Szalonych” gra Maciej Zuchowicz.

Po kaliskiej premierze, 10 stycznia 2009 roku Agnieszka Walczak napisała w „Nowych Faktach Kaliskich”: „Od uważnego oka widza, jego chęci podzielenia się spostrzeżeniami co do zachowań i działań podejrzanych, uzależniony jest finał. Zadowolenie widza po spektaklu leży tak naprawdę w jego rękach. Im bardziej da się wciągnąć w zabawę, tym większą frajdę będzie mieć z pobytu w teatrze. Na tym polega interaktywność „Szalonych nożyczek”. W zasadzie już pod koniec pierwszej części widz musi współdziałać z aktorami, staje się drugim reżyserem, daje wskazówki i napędza akcję. Być może to sprawia, że sztuka jest tak chętnie oglądana”.

Podczas jubileuszowych spektakli, w czwartek i niedzielę (10.01, godz. 19.00 / 13.01.2019, godz. 19.00) – aktorzy zaproszą widzów do udziału w zabawie, w której widzowie, którzy popiszą się największą wiedzą na temat spektaklu otrzymają upominki od Teatru.

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Kultura i rozrywka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Mistrz Jan rozpoczyna karnawał! Spektakl muzyczny „Uśmiechnij się z Kiepurą” w Filharmonii

Podczas pierwszego koncertu z tegorocznego cyklu Karnawał w Filharmonii doskonali wykonawc…