Stowarzyszenie Tu i Teraz oraz kandydat na prezydenta Zbigniew Maj wśród 13 punktów kampanii mają kompleksowy program rozwoju sportu w naszym mieście – zarówno tego wyczynowego jak i rekreacyjnego, dostępnego dla wszystkich kaliszan. Sport wyczynowy jest dla osób zdrowych, rekreacyjny dla zdrowia.
– Najpierw chcielibyśmy się skupić na tym wyczynowym i zawodowym. Będziemy wspierać wiodące dyscypliny sportowe Kalisza poprzez inwestowanie w niezbędną bazę treningową, zaplecze trenerskie i fizjoterapeutyczne. Już dziś mamy dyscypliny sportowe, z których Kalisz słynie. To przede wszystkim siatkówka kobiet, piłka ręczna, sporty wioślarskie szeroko rozumiane, pływanie, kolarstwo i piłka nożna. Chcemy je wspierać – mówi Zbigniew Maj, kandydat na prezydenta Miasta Kalisza.
Celem stowarzyszenia jest, aby właśnie w tych dziedzinach za parę lat mistrzami byli głownie kaliszanie i osoby z regionu.
– Uważamy, że należy zintensyfikować działania mające na celu znalezienie nowych strategicznych sponsorów, tak aby dziedziny sportowe mogły się rozwijać, a sportowcy odnosić życiowe sukcesy. Są w Kaliszu dyscypliny, które już dziś mają odnoszących sukcesy sportowców oraz fantastycznych kibiców. Trzeba je jednak rozwijać i zdobywać dla nich nowych sponsorów – dodaje kandydat.
Członkowie stowarzyszenia Tu i Teraz Kalisz – utalentowani sportowcy – uważają, że uprawianie sportu zawodowego w Kaliszu jest trudne, ponieważ nie ma w naszym mieście obiektów, na których sportowcy mogliby bić rekordy uznawane przez federacje sportowe. Zarówno Kalisz jak i kaliszanie potrzebują obiektów sportowych, na których będą mogli trenować profesjonaliści, ale na których odbywać się również będą imprezy sportowe o zasięgu krajowym czy nawet międzynarodowym. Przyciągną one kibiców, których obecność wpłynie nie tylko na promocję naszego miasta, ale również na rozwój branż usługowych (hotelarstwa, gastronomii).
– Widzimy pilną potrzebę budowy basenu Delfin. Jesteśmy również w trakcie rozważania koncepcji budowy przy okazji inwestycji Term Kaliskich basenu olimpijskiego, takiego na 50 m. Będą mogły rozgrywać się na nim światowej rangi mistrzostwa w pływaniu. Z obiektu tego na co dzień – oprócz sportowców – korzystać będą mogli też wszyscy kaliszanie. Dorośli, dzieci, seniorzy, osoby niepełnosprawne. W obiekcie znajdować się będzie także nowoczesna siłowania oraz salki gimnastyczne – mówi Zbigniew Maj.
– Duże obiekty sportowe, typu stadion miejski chcemy przekazać w zarządzanie klubów sportowych. One najlepiej będą wiedziały jak o nie zadbać i jak wykorzystać. Miasto natomiast odciążone od kosztów bieżącego ich utrzymania wygeneruje oszczędności, które będzie mogło przeznaczyć na budowę nowych obiektów – choćby takich jak wspomniany wyżej basen. Kluby będą zobowiązane również do nieodpłatnego udostępniania obiektów na imprezy dla mieszkańców, szczególnie te weekendowe czy związane ze świętami miasta. Będą musiały dbać również o rozwój i utrzymanie dziedzin sportowych.
Sport dla zdrowia to również niezwykle ważny obszar wymagający zagospodarowania. I tu stowarzyszenie ma propozycje rozwiązań. Sport wpływa nie tylko na poprawę naszego organizmu i jego kondycji, ale też pozytywnie oddziałuje na nasz nastrój. Ludzie, którzy choć trochę się ruszają, mają więcej energii, lepszy humor, samopoczucie oraz samoocenę. Sport wpływa na budowanie postawy obywatelskiej młodych, zapobiega uzależnieniom i agresji.
– Co chcemy zrobić? Po pierwsze objąć nauką pływania wszystkie dzieci szkół podstawowych klas I – III. Obecnie lekcje pływania mają tylko uczniowie klas III, a to za mało. W szkołach brakuje również pozalekcyjnych zajęć sportowo-rekreacyjnych. Trzeba stworzyć ofertę zajęć nastawionych na ruch i rekreację dzieci, a nie na ćwiczenie talentów. Obecnie tylko około 30% dzieci uprawia sporty – rolki, rower, piłka. Reszta spędza czas głównie przy komputerze. Brak ruchu, ale relacji społecznych nawiązywanych w trakcie rywalizacji sportowych wpływa nie tylko na coraz gorszy stan zdrowia naszych dzieci, ale również na izolacje społeczną, wzrost agresji, nieumiejętność współdziałania w grupie. Około 30% dzieci jest otyłych, a statystyki wciąż rosną. Dlatego tak ważna jest świadomość i wiedza na temat prozdrowotnych zachowań i zdrowego stylu życia. Chcemy na portalu www miasta utworzyć podstronę dotyczącą promocji zdrowia.
– Chcemy we współpracy z lokalnymi mediami tworzyć artykuły czy programy na temat zdrowia wśród dzieci i młodzieży. Chcemy mówić o zasadach zdrowego odżywiania, formach ruchu dla dzieci ale i całych rodzin. Chcemy prowadzić warsztaty dla rodziców otyłych dzieci, jak i dla samych dorosłych. Będziemy organizować spotkania z dietetykiem, psychologiem, trenerami czy innymi specjalistami. Programy takie mogłyby być finansowane ze środków Unii Europejskiej oraz z budżetu miasta ze środków na profilaktykę zdrowotną. Chcemy by w każdej szkole była sala gimnastyczna z prawdziwego zdarzenia, na placach zabaw sprzęt do ćwiczeń na świeżym powietrzu, a w mieście rozwinięte trasy ścieżek rowerowych.
Tu i Teraz nie zapomniało o zdrowiu dorosłych, w tym osób starszych. Dla nich będzą organizować bezpłatne zajęcia ruchowe – nordic working, gimnastykę korekcyjną itp. Bądą prowadzić edukację prozdrowotną. Uczyć starsze osoby o tym, jakie formy ruchu są dla nich bezpieczne. Jak ćwiczyć i się ruszać aby jak najdłużej utrzymać dobrą formę i zdrowie. Będą kreować świadomość zdrowego i bezpiecznego stylu życia poprzez edukację prozdrowotną. Tego typu zajęcia będą się m.in. odbywały w Klubach Seniora.
– Pamiętajmy, że sport zmniejsza wielokrotnie prawdopodobieństwo zapadnięcia na wiele chorób. Aktywność fizyczna powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi, reguluje przemianę materii, obniża ryzyko powstawania zaburzeń sercowo-naczyniowych, obniża ciśnienie krwi, zapobiega osteoporozie, wzmacnia system immunologiczny. Dlatego – mimo wymaganych nakładów finansowych – sport i ruch jest bardzo ważnym elementem życia mieszkańców, a my na zdrowiu mieszkańców nie zamierzamy oszczędzać – mówił podczas konferencji prasowej Robert Jędrzejewski, kandydat do Rady Miasta z listy Stowarzyszenia Tu i Teraz.