Pożar poszycia leśnego w miejscowości Sobocin w gminie Godziesze Wielkie w powiecie kaliskim wybuchł w środę, 12 czerwca ok. godziny 18.00. Gesty dym wydobywający się że środka lasu zauważyli okoliczni mieszkańcy, którzy zaalarmowali Państwową i Ochotniczą Straż Pożarną.
Największe zagrożenie pożarowe lasu występuje w okresie wczesnej wiosny i lata. Wczesną wiosną w lesie występują duże ilości łatwopalnych materiałów: opadłe listowie, chrust, sucha roślinność dna lasu. W miarę rozwoju roślinności runa leśnego, zagrożenie pożarowe lasu maleje. W miesiącach letnich trwa pełnia wegetacji roślin. Jednak, w wyniku silnego promieniowania słonecznego, zagrożenie pożarowe lasu może wzrosnąć. Utrzymujące się wysokie temperatury bez opadów powodują wysychanie ściółki i roślinności dna lasu – wystarczy iskra aby spowodować pożar.
Okres jesienny z niższymi temperaturami i na ogół większymi opadami charakteryzuje się mniejszym zagrożeniem pożarowym. Bardzo ważnym czynnikiem kształtującym zagrożenie pożarowe lasu w poszczególnych porach roku są warunki pogodowe. Od nich zależy podatność lasu na zapalenie.
Największe znaczenie w ocenie zagrożenia pożarowego mają:
- opady,
- prędkość wiatru,
- natężenie promieniowania słonecznego,
- temperatura powietrza,
- wilgotność powietrza.
Co to są stopnie zagrożenia pożarowego ?
Na podstawie wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności powietrza oraz współczynnika opadowego leśnicy określają aktualny stopień zagrożenia pożarowego. W okresie od 1.04 do 31.10 pomiary dokonywane są codziennie i podawane do wiadomości Służb Leśnych a w okresie szczególnego zagrożenia pożarowego również do radia i telewizji.
Wyróżnia się następujące stopnie zagrożenia pożarowego lasu:
- 0 brak zagrożenia,
- I zagrożenie małe,
- II zagrożenie duże,
- III zagrożenie katastrofalne.