„Święta pachnące lasem” to najnowsza wystawa czasowa, którą można oglądać w Powozowni Muzeum Leśnictwa Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie do lutego 2024 roku. Składają się na nią zbiory Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz zbiory prywatne.
Na ekspozycji zagościł fragment zimowego lasu wraz z paśnikiem i zwierzętami szukającymi przy nim pożywienia w tym trudnym czasie. Tuż obok można przyjrzeć się z bliska trzem gatunkom drzew najchętniej wybieranym jako drzewka bożonarodzeniowe, czyli świerk, sosna i jodła, można się dowiedzieć dlaczego zawsze lepszym wyborem będzie żywa, a nie sztuczna choinka.
Zima to także czas mrozu i śniegu – na wystawie pojawiły się zatem zabytkowe sanie do transportu drewna, narty (najlepsze z drewna jesionowego), a także dziecięce sanki. Te ostatnie mogłyby być doskonałym prezentem pod choinkę, podobnie jak inne, przedstawione na wystawie, zabawki wykonane z drewna, takie jak koniki na biegunach, figurka dziadka do orzechów, model żaglówki, szachy, klocki i inne.
Na ekspozycji nie zabrakło wigilijnego stołu ozdobionego jodłowymi gałązkami, na którym, prócz odświętnej zastawy pojawił się opłatek wraz z siankiem. Nieopodal stołu przy fotelu bujanym stoi choinka pięknie przybrana ozdobami z papieru, bibuły oraz malowanymi szyszkami i innymi naturalnymi dekoracjami. Inspiracją wnętrza było zdjęcie leśniczego Michała Wierzbickiego pozującego wraz z rodziną przy choince w swojej leśniczówce Gulbin w latach 20. XX wieku, fotografia ta również zawisła przy stole. Swoje miejsce na wystawie znalazł kuchenny kredens, na którym stoi miód, suszone grzyby, owoce leśne. W jego wnętrzu pokazano zabytkowe makutry z drewnianą pałką do ucierania maku lub ciasta, wałek, foremki do wycinania pierników itd. Natomiast w gablocie wystawowej można przeczytać przepisy na zupy grzybowe z lat 50. XX wieku, a także rozmaite receptury na pierniki z książki kucharskiej z pierwszej połowy XX wieku.
Cenną historyczną pamiątką jest nietypowa kartka pocztowa z 1916 roku. Była wysłana z frontu podczas I wojny światowej od kolegi ze studiów leśnych w Wiedniu, którego nazwiska nie znamy, do kolegi Bronisława Sierosławskiego, który w późniejszym czasie był nadleśniczym w Nadleśnictwie Osie. Nieopodal tej kartki widnieje wielkowymiarowa barwna widokówka, przy której dzieci mogą kolorować leśne motywy świąteczne. Dopełnieniem wystawy są obrazy artystów polskich inspirowane zimą w lesie, a także wielkoformatowe archiwalne fotografie o tej tematyce. Opuszczając wystawę można ze sobą zabrać przepis na pyszne pierniczki babci Wandzi na leśnym miodzie.
Święta pachną żywą choinką, suszonymi grzybami, owocami, piernikami na miodzie. Święta pachną lasem. Zapraszamy zatem w ten szczególny czas do zwiedzania wystawy, która jeszcze bardziej umili przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia.
PZA / za OKL