Strona główna Sport Świetny występ kaliskich lekkoatletów w Mistrzostwach Polski U16! Dwa medale w chodzie

0
0

Zawodniczki UKS 12 Kalisz triumfowały w chodzie sportowym podczas odbywających się w Słupsku Mistrzostw Polski do lat 16 w lekkiej atletyce. Na dwóch pierwszych stopniach podium stanęły Emilia Wiśniewska i Paulina Tomaszewska. Kapitalny występ w konkurs,e rzutu dyskiem zanotowała z kolei 14-letnia Zuzanna Duster, która z nowym rekordem życiowym zajęła wysokie 4. miejsce.

Obie podopieczne trenera Pawła Wiśniewskiego były faworytkami rywalizacji w chodzie na 3 km, bowiem stanowią czołówkę krajowych list w swojej kategorii wiekowej. Zagrożeniem była dla nich jedynie Martyna Luchcińska z MKS-u Hermes Gryfino, druga na listach rankingowych, a więc legitymująca się nieco lepszym czasem od Pauliny Tomaszewskiej, ale z kolei słabszym od Emilii Wiśniewskiej – najszybszej w tym roku polskiej młodziczce w chodzie na 3 km.

Podczas rywalizacji w Słupsku lekkoatletka z Gryfina nie dała jednak rady kaliszankom. Praktycznie cały wyścig rozegrał się pod dyktando reprezentantek „Dwunastki”, które między sobą rozegrały walkę o złoto. Ostatecznie pierwsza była Wiśniewska (15:21.20), do której Tomaszewska straciła niespełna 10 sekund, bijąc „życiówkę”, która aktualnie wynosi 15:31.06. Trzecia na mecie Luchcińska uzyskała czas 15:59.27.

Walka o medale miała rozegrać się między trzema zawodniczkami, tymczasem cały chód toczył się pod dyktando kaliskich zawodniczek. Praktycznie od początku dystansu mocne tempo narzuciła Wiśniewska i tylko Tomaszewska dotrzymała jej kroku. Walka o złoto rozegrała się na ostatnim okrążeniu, gdzie Wiśniewska znacznie przyspieszyła i minęła linię mety z około 10-sekundową przewagą nad klubową koleżanką – relacjonuje trener UKS 12, Paweł Wiśniewski. Gratulacje kaliskim mistrzyniom osobiście złożył Robert Korzeniowski, czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym.

Reprezentantki UKS 12 Kalisz startowały też w konkurencjach biegowych, ale zajęły dalsze lokaty. Julia Goździewicz w swojej serii na 600 metrów zajęła ósme miejsce (1:44.34), a ostatecznie sklasyfikowana została na 24. pozycji. Z kolei Klaudia Antkowiak w biegu eliminacyjnym na 1000 metrów była siódma, a uzyskany czas – 3:30.05 – dał jej ostatecznie 27. lokatę w tej konkurencji.

Ogromne powody do zadowolenia ma natomiast trener miotaczy w UKS 12, Marcin Małecki, którego podopieczna Zuzanna Duster, która debiutowała w tej rangi imprezie, zajęła doskonałe czwarte miejsce w rzucie dyskiem. Jej wynik – 37,15 – to kolejny rekord życiowy, a sukces jest tym większy, że Zuzia ma zaledwie 14 lat, a lepsze rezultaty osiągnęły jedynie zawodniczki starsze o rok.

Ta dziewczyna ma talent, a debiut w Mistrzostwach Polski wypadł wyśmienicie. Aż tak wysokiego miejsca się nie spodziewaliśmy. Zwłaszcza, że warunki pogodowe były trudne, a mokre koło nie ułatwiało zadania – relacjonuje trener Małecki. – Zuzia miała przede wszystkim zapoznać się z imprezą mistrzowską, aby procentowało to w przyszłości, w kolejnych takich startach . Kiedy jednak dostała się do ścisłego finału, miała zaryzykować, co jak widać się opłaciło, bo zaowocowało wspaniałym rekordem życiowym, najlepszym wynikiem w jej roczniku (2006). Wprawdzie zajęła najbardziej nie lubiane przez sportowców 4. miejsce, ale widać było wyraźnie, że jest szczęśliwa i zadowolona. Udowodniła w końcu swój talent, który kolejny raz został zauważony przez znakomitych trenerów kadry obserwujących konkurs – dodaje szkoleniowiec kaliskich miotaczy.

Na podium w Słupsku stawali reprezentanci 65 klubów z całego kraju. Warto podkreślić, że UKS 12 Kalisz zajął w klasyfikacji medalowej wysoką 10. lokatę.