Strona główna Aktualności Szczypiorno Cup Kalisz Arena 2022 za nami. Piłkarze MKS Kalisz na drugim miejscu [FOTO]

0
0

Miejsce narodzin Szczypiorniaka znowu gościło najlepsze zespoły ligowe w naszym kraju, w akcji można było zobaczyć również gości z zagranicy. Moc sportowych emocji i możliwość sprawdzenia formy najlepszych drużyn PGNiG Superligi w przededniu startującego sezonu ściągnęło kibiców na halę Kalisz Arena w weekend 19-21 sierpnia. Piłkarze ręczni Energa MKS-u Kalisz godnie wywiązali się z roli gospodarza zajmując w turnieju drugie miejsce wśród siedmiu rywalizujących zespołów.

We wznowionym po trzech latach turnieju Szczypiorno Cup Kalisz Arena 2022 kolejny raz zagrały czołowe zespoły PGNiG Superligi. Przez trzy dni turnieju na parkiecie dobrzeckiej hali rywalizowały zespoły, które ubiegły sezon kończyły na miejscach 3-8, a stawkę uzupełniła Sandra SPA Pogoń Szczecin i czeski extraligowiec TJ Sokol Nove Veseli. W meczu otwarcia Energa MKS zagrał właśnie z zespołami zza naszej południowej granicy. Dobra obrona i skuteczne kontrataki pozwoliły gospodarzom zbudować przewagę już w pierwszej połowie. W drugiej części przewaga tylko rosła, w ofensywie skuteczny był Mateusz Góralski, swoje trafienia regularnie dokładali również Jędrzej Zieniewicz i Miłosz Bekisz, co doprowadziło do pewnego zwycięstwa miejscowych.

W kolejnych spotkaniach pierwszego dnia mieliśmy dużo emocji oraz sporą niespodziankę. Chrobry Głogów po bardzo ciekawym meczu pokonał brązowych medalistów ubiegłego sezonu, Azoty Puławy, aż 34-27. Skład półfinalistów uzupełnił MMTS Kwidzyn, który dzięki świetnym ostatnim dziesięciu minutom spotkania pokonał zdecydowanie Sandra SPA Pogoń Szczecin.

Drugi dzień stał pod znakiem rywalizacji w półfinałach. Górnik Zabrze za sprawą świetnie dysponowanego tego dnia Patryka Mauera pokonał ambitnie walczącego Chrobrego. Drugi dzień w ogóle stał pod znakiem znakomitych występów skrzydłowych, bo w drugim meczu półfinałowym dwanaście bramek zdobył będący w znakomitej formie w trakcie całego turnieju prawoskrzydłowy Energa MKS-u Kalisz, Mateusz Góralski. Mimo imponującego dorobku to nie superstrzelec kaliszan zgarnął nagrodę dla najlepszego zawodnika. W końcówce, kiedy wynik meczu ciągle był na szali niesamowitymi interwencjami popisał się Jan Hrdlicka umożliwiając Góralskiemu wykańczanie kontrataków. I to właśnie nowy bramkarz kaliszan został wyróżniony przez sędziego głównego turnieju, Krzysztofa Manysia.

W niedzielę rozegrano mecze decydujące o klasyfikacji końcowej. Podrażnione niepowodzeniem w pierwszej fazie Szczypiorno Cup Azoty Puławy bezproblemowo rozbiły TJ Sokol Nove Veseli dziesięcioma bramkami. Mecz o trzecie miejsce wygrał MMTS Kwidzyn, chociaż Chrobry długo był w grze o zwycięstwo, a wynik w końcówce mógł przechylić się na drugą stronę. Wielki finał z kolei lepiej zaczęli piłkarze ręczni Energa MKS-u Kalisz, którzy w 14 minucie prowadzili 7-3. Później jednak zespół trenera Marcina Lijewskiego mocno poprawił defensywę i wrócił do gry. Ostatecznie zabrzanie najpierw przejęli kontrolę nad wydarzeniami na parkiecie, a w drugiej połowie skutecznie gasili zapędy gospodarzy odpierając każdą próbę powrotu do walki o zwycięstwo. Ostatecznie Górnik wygrał 30-22, ale z przebiegu całego turnieju cały kaliski zespół może być zadowolony. Trener Noch sprawdzał wiele wariantów zmieniając cały skład właściwie co piętnaście minut. Równo po połowie każdego ze spotkań rozgrywali bramkarze. Widać było również, że proces wdrażania nowych zawodników do składu idzie coraz lepiej.

Najbliższe dwa tygodnie Energa MKS Kalisz poświęci na dopracowanie formy przed startem rozgrywek PGNiG Superligi. Kaliszanie w pierwszy weekend września zagrają na wyjeździe z Azotami Puławy. Tydzień później z kolei zadebiutują na własnym parkiecie i to już przy okazji wielkich derbów regionu z Arged KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski.

• Energa MKS Kalisz – TJ Sokol Nove Veseli 30:23 (16:12)

MVP: Mateusz Góralski

Energa MKS: Szczecina, Hrdlicka – Góralski 9, Zieniewicz 5, Bekisz 5, Adamczyk 3,

Kużdeba 2, Krępa 2, Pedryc 1, Biernacki 1, Wróbel 1, K. Pilitowski 1, Karpiński, Drej, Kus.

TJ Sokol: Martin Stohanzl, Dufka – Bendicsek 7, Hajko 4, Parolly 2, Jochman 2, Krejz 2, Flajsar 1, Stepan 1, Melichar 1, Miroslav Stohanzl 1, Rubac 1, Gregorovic 1, Navratil, Strycek, Tomasek.

• Energa MKS Kalisz – MMTS Kwidzyn 28:24 (13:12)

MVP: Jan Hrdlicka (Energa MKS Kalisz)

Energa MKS: Szczecina, Hrdlicka – Góralski 12, Biernacki 3, Krępa 2, Zieniewicz 2, Kużdeba 2, Adamczyk 2, Kus 1, Wróbel 1, K. Pilitowski 1, M. Pilitowski 1, Drej, Pedryc, Karpiński.

MMTS Kwidzyn: Zakreta, Dudek – Kornecki 5, Potoczny 4, Guziewicz 4, Jankowski 3, Kutyła 3, Grzenkowicz 2, Kamyszek 1, Nastaj 1, Landzwojczak 1, Szyszko, Majewski, Peret, Ekstowicz.

• Energa MKS Kalisz – Górnik Zabrze 22:30 (10:16)

MVP: Piotr Rutkowski (Górnik Zabrze)

Energa MKS: Hrdlicka, Szczecina – Góralski 6, K. Pilitowski 4, Zieniewicz 3, Kus 3, M. Pilitowski 2, Kużdeba 1, Wróbel 1, Bekisz 1, Adamczyk, Drej, Karpiński, Pedryc.

Górnik: Liljestrand, Kazimier – Rutkowski 7, Mauer 4, Bachko 3, Przytuła 3, Tokuda 2, Artemenko 2, Krawczyk 2, Kaczor 2, Bykowski 2, Ilchenko 1, Wąsowski 1, Mrozek 1, Łyżwa, Kohrs.