Strona główna Aktualności Sztandar dla 17. Kompanii Rozpoznawczej Ułanów Wielkopolskich

Sztandar dla 17. Kompanii Rozpoznawczej Ułanów Wielkopolskich

0
1

Dziś w Kaliszu odbyła się wyjątkowa uroczystość. 17. Kompania Rozpoznawcza Ułanów Wielkopolskich otrzymała szczególne wyróżnienie – symbol najwyższych wartości: honoru, sławy, tradycji, wierności i męstwa. Jednostce została nadana replika sztandaru 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich imienia Króla Bolesława Chrobrego.

Uroczystość rozpoczęła msza św. w kaliskiej katedrze, celebrowana przez ks. biskupa Edwarda Janiaka. Następnie na placu św. Józefa odbył się apel, podczas którego został poświęcony sztandar. Rolę chrzestnych pełnili: Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza i Małgorzata Czyczerska, małżonka burmistrza Zbąszynka. Honorowe gwoździe, wspólnie z chrzestnymi, wbili w sztandar: płk Wojciech Ziółkowski, p.o. dowódcy 17. WBZ oraz kpt. Łukasz Doliński, dowódca kr UW.

– Jesteśmy dziś uczestnikami wyjątkowej uroczystości.  Wręczenie repliki sztandaru 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich imienia Króla Bolesława Chrobrego dla 17. Kompanii Rozpoznawczej Ułanów Wielkopolskich to szczególna nobilitacja. Otrzymanie sztandaru go to wielki honor, największy wyraz uznania dla codziennej pracy w służbie. To symbol i znak rozpoznawczy. Rangi dodaje mu ceremonia poświęcenia, toteż powinno się traktować go z należnym mu szacunkiem. Dla mnie osobiście dzisiejsze wydarzenie ma ogromne znaczenie. Przypadł mi bowiem zaszczyt pełnienia roli ojca chrzestnego sztandaru. Dziękuję za to wyróżnienie – mówił prezydent Grzegorz Sapiński. –  17. Kompania Rozpoznawcza Ułanów Wielkopolskich jest wojskowym kontynuatorem tradycji „Leszczyńskich Ułanów”. Dziś szczególnie utożsamiacie się z historycznymi poprzednikami – pułkami i dywizjonem, które zostały odznaczone Orderami Wojennymi Virtuti Militari.  Niech ważny atrybut, jakim jest sztandar, w każdej chwili przypomina Wam o priorytetach – Bogu, honorze i ojczyźnie – wartościach, którym na co dzień hołdujecie. Dziękuję Wam za codzienny trud, Wasz wkład w często niełatwą służbę, a jednocześnie w każdym calu profesjonalną i pełną zaangażowania. Zawsze można na Was liczyć! Póki czuwają wielkopolscy ułani – jesteśmy bezpieczni. Dziękuję, że strzeżecie naszego pokoju.

– Ten dzień jest wyjątkowy dla żołnierzy kompanii rozpoznawczej, bogata tradycja oraz wielkie zasługi odniesione na rzecz obronności przez żołnierzy 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich są dla nich wzorem do naśladowania oraz wyznacznikiem dalszej służby wojskowej a wręczony dziś sztandar jest symbolem sławy  wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. W tym szczególnym dniu życzę zwiadowcom wszystkiego najlepszego oraz żołnierskiego szczęścia. Rodzicom chrzestnym oraz wszystkim fundatorom sztandaru składam serdeczne podziękowania. Chciałbym zakończyć słowami, które w 1939 roku, dokładnie 21 maja padły z szyku ułanów 17. Pułku, chwilę po złożeniu przez nich przysięgi na oryginał eksponowanego przed Państwem sztandaru :  „z honorem i sztandarem rozstaje się żołnierz wraz z życiem”. Ku chwale Ojczyzny i 17. WBZ – powiedział  kpt. Łukasz Doliński, dowódca kr UW.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich, gminnych, powiatowych, kaliskiego samorządu, służb mundurowych, duchowieństwa, reprezentanci stowarzyszeń związanych z tradycjami 17. WBZ, harcerze, uczniowie, mieszkańcy miasta.

Losy 17. Kompani Rozpoznawczej Ułanów Wielkopolskich nierozerwalnie łączą się z naszym miastem. To w Kaliszu 27 maja 1919 roku  odbyło się spotkanie wielkich dowódców Józefa Piłsudskiego, Józefa Hallera oraz patrona wielkopolskiej Brygady generała Dowbor – Muśnickiego, na którym omawiano zadania na frontach oraz popowstaniowe zjednoczenie Armii Wielkopolskiej z Wojskiem Polskim. Także w Kaliszu w 1920 roku sformowany został bliźniaczy dla 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich, 27 Pułk Ułanów im. króla Stefana Batorego.

17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana jest oddziałem ogólnowojskowym, wchodzącym w skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i  rozlokowana jest w trzech garnizonach województwa lubuskiego: Międzyrzecz, Wędrzyn i Krosno Odrzańskie. Jednostka jest jedną z największych jednostek wojskowych w Polsce. Przeznaczona jest do wykonania zadań militarnych, jaki reagowaniu na zagrożenia niemilitarne zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Głównym wyposażeniem jednostki są kołowe transportery opancerzone Rosomak. Historię, która dziś ma swój finał rozpoczyna  Decyzja Ministra Obrony Narodowej z  14 marca 2013 r., w której napisano: „w celu zachowania chlubnych tradycji orężnych kompania rozpoznawcza 17 WBZ przejęła i z honorem  kultywuje dziedzictwo tradycji 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego (1919 – 1939)  oraz przyjmuje nazwę wyróżniającą Ułanów Wielkopolskich”. Od 2011 roku trwały w brygadzie działania prowadzące do przyjęcia tradycji 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich przez jeden z jej pododdziałów – samodzielną kompanię rozpoznawczą.

Za przejęciem tradycji, barw i wyróżników pułkowych przemawiały: tożsamość numerów oddziału – 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich  im. Bolesława Chrobrego oraz 17.  Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, a także zbieżność dziedziczonych i kultywowanych przez 17 WBZ tradycji z dziejami 17 PUW. W 2012 roku Zrzeszenie Kół Pułkowych Kawalerii II RP, skarbnica i strażnik etosu Jazdy Polskiej, przyznało  kompanii rozpoznawczej prawo i przywilej przejęcia tradycji, barw i wyróżników 17 Pułku Ułanów Wlkp. im. Króla Bolesława Chrobrego . Od tego czasu wszyscy zwiadowcy Wielkopolskiej Brygady z dumą i honorem kultywują tradycje 17. pułku , który tak pięknie zapisał się na kartach historii RP w czasie Powstania Wielkopolskiego, wojny polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej 1939 roku.

Na beretach żołnierzy kompanii rozpoznawczej znajdują się proporczyki w barwach 17. pułku Ułanów Wielkopolskich – żółtej, białej i szkarłatnej.  To właśnie Patron 17 WBZ – gen. broni Józef Dowbor Muśnicki wydał w 1919 roku rozkaz do sformowania 3. Pułku Ułanów Wielkopolskich, który po zwycięstwie powstania w Wielkopolsce oraz  w wyniku połączenia  Armii Wielkopolskiej z Wojskiem Polskim  otrzymał rozkaz zmiany z „3” na „17”. Z tą chwilą Pułk stał się 17. Pułkiem Ułanów Wielkopolskich, a współcześnie kontynuatorem jego tradycji jest kompania rozpoznawcza 17. Brygady z Międzyrzecza.

Fundatorami sztandaru są: Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza; Wiesław Czyczerski, burmistrz Zbąszynka; Żołnierze 17.kr UW.

źródło: kalisz.pl / Oprac. i zdjęcia: Anna Błaszczyk

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

ToTo Sushi. Najświeższe składniki i nowoczesne podejście do tradycyjnej japońskiej kuchni

Poczuj cudowną atmosferę i pozwól od razu przenieść się do Japonii. ToTo Sushi w Kaliszu t…