Strona główna Aktualności TAURON Liga: Energa MKS Kalisz pokonuje zespół DPD IŁCapital Legionovia Legionowo 3:1

0
0

Po świetnym, bardzo emocjonującym meczu Energa MKS Kalisz pokonał 3:1 DPD IŁ Capital Legionovię Legionowo. To zwycięstwo nad szóstym w tabeli przeciwnikiem zapewnia kaliszankom udział w play-offach, pomimo punktów Pałacu Bydgoszcz w meczu z Developresem SkyRes Rzeszów.

Mecz był istotny dla układu tabeli TAURON Ligi przed fazą play-off. Energa MKS Kalisz zajmował ósme miejsce z przewagą zaledwie jednego punktu nad dziewiątym Pałacem Bydgoszcz. Dodatkowo, bydgoszczanki były w stanie urwać punkt liderowi tabeli w spotkaniu rozgrywanym bezpośrednio przed pojedynkiem kaliszanek z Legionovią. Determinacja zespołu prowadzonego przez trenera Jacka Pasińskiego pozwoliła jednak zdobyć trzy punkty na własnym parkiecie nie oglądając się na wyniki innych drużyn. MVP meczu została wybrana Justyna Łysiak, a najlepszą punktującą kolejny raz ˗ Monika Gałkowska.

Pierwszy set rozpoczęła walka o każdą piłkę po obu stronach parkietu. Na początku, minimalną, dwupunktową przewagę wypracowały legionowianki, ale po chwili wynik znów krążył w okolicach remisu po skutecznym bloku Moniki Ptak i udanej kontrze Oli Gromadowskiej. W środkowej części seta dzięki kolejnym punktom Moniki Ptak, oraz dobrej postawie Moniki Gałkowskiej i Emilii Muchy w ataku, kaliszanki osiągnęły przewagę przy stanie 17-14, chwilę później powiększoną o kolejny punkt. Siatkarki z Legionowa złapały jednak kontakt m.in. dzięki skutecznej grze Jessici Rivero Marin i Olivii Różański. Mimo wszystko czas dla trenera Jacka Pasińskiego przy stanie 22:23 pozwolił zaplanować końcówkę, którą Energa MKS przechylił na swoją korzyść wygrywając 25-23, a ostatnie punkty zdobyła będąca ostatnio w świetnej formie Monika Gałkowska.

Początek drugiego seta miał niemal identyczny przebieg. Znowu gra była bardzo wyrównana, z niewielką przewagą siatkarek Legionovii. Błąd serwisowy Jessici Rivero Marin i skuteczny atak Emilii Muchy pozwolił wyrównać stan seta. I taka gra toczyła się przez długi czas, raz Monika Ptak blokowała Shelly Stafford, chwilę później punkt zdobywały legionowianki. W końcówce więcej zimnej krwi tym razem zachowały przyjezdne wygrywając seta 23-25 i wyrównując stan meczu po skutecznym ataku Julie Oliveiry Souzy.

Porażka w drugiej partii tylko zmotywowała kaliski zespół do lepszej gry. Trzeci set od samego początku toczył się pod dyktando Energa MKS-u. Kaliszanki przy serwisie Moniki Gałkowskiej otworzyły seta prowadzeniem 6:1. Legionovia nie radziła sobie z zagrywką, przez co bardzo trudne piłki rozgrywać musiała Alicja Grabka. Skuteczna gra systemem blok-obrona i as Eweliny Polak, kapitan kaliskiego zespołu, dały zawodniczkom z Kalisza przewagę. Trener przyjezdnych, Alessandro Chiappini próbował wprowadzać zmiany, ale set cały czas wymykał się legionowiankom spod kontroli. Ostatecznie, Energa MKS zdecydowanie wygrał trzecią partię 25:15, a grę w tej części skutecznym blokiem zakończyła Julia Szczurowska.

Legionovianki weszły w czwartą partię mocno zmotywowane zaczynając od prowadzenia 0:4. Gra kaliskiego zespołu po początkowym szturmie ze strony przyjezdnych powoli wracała do normy. Kaliszanki złapały kontakt punktowy przy stanie 12:13 dzięki świetnemu atakowi Emilii Muchy. Chwilę później był już remis. W końcowych fragmentach znowu zadziałała podwójna zmiana zastosowana przez trenera Jacka Pasińskiego. Poprzedniego seta skutecznym blokiem zakończyła Julia Szczurowska, tym razem świetnie w polu serwisowym spisała się Sylwia Kucharska. W końcówce Energa MKS pokazał zdecydowanie lepszą siatkówkę i od stanu 20:20 nie oddał choćby punktu przypieczętowując zwycięstwo. W ostatniej kolejce fazy zasadniczej TAURON Ligi drużynę czeka trudny wyjazd na teren wicelidera, Radomki Radom, i dopiero wtedy wyjaśni się z kim kaliszanki zagrają w fazie play-off.

Energa MKS Kalisz 3:1 DPD IŁ Capital Legionovia Legionowo

Składy zespołów

Energa MKS Kalisz: Ewelina Polak (4), Monika Ptak (13), Karolina Bednarek (7), Aleksandra Gromadowska (9), Monika Gałkowska (18), Emilia Mucha (13), Justyna Łysiak (libero) oraz Julia Szczurowska (2), Oliwia Bałuk i Sylwia Kucharska

Legionovia: Maja Tokarska (8), Julie Oliveira Souza (10), Jessica Rivero Marin (15), Olivia Różański (14), Shelly Stafford (8), Alicja Grabka (2), Izabela Lemańczyk (libero) oraz Daria Szczyrba, Diana Dąbrowska, Marta Matejko i Klaudia Kulig (libero)